Kartepe Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Türk Hava Kurumu Kocaeli Şubesi işbirliğinde KOÜ Arslanbey Yerleşkesi’nde düzenlenen havacılık şenliği model havacılığa gönül verenleri buluşturdu. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, KOÜ Sivil Havacılık Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Erhan Bütün, Türk Hava Kurumu Kocaeli Şube Başkanı Turgut Duman, Gebze, Kandıra, Gölcük ve Körfez İlçe THK şube başkanları, Kartepe Muhtarlar Dernek Başkanı Hüseyin Türker ve havacılık sektörüne gönül verenlerin hazır bulundu.
Üniversite kampüs alanında havacılık sektörüne hizmet edecek 300 metrelik pistin de açılışının yapıldığı şenlikte, radyo kontrollü model helikopter, uçak, multikopter ve FPV dallarında İstanbul ve Kocaeli’den 25 pilotun gösterileri büyük ilgi ile izlendi. THK’nın sportif Havacılık Kulübü’ne üye herkezin kullanabileceği pistin açılışında konuşan Kocaeli Şube Başkanı Turgut Duman, “Pistin yapımında emeği geçen başta Kartepe Belediyesi olmak üzere katkı veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Meşakkatli bir süreç sonunda sivil havacılık alanında daha iyi işler yapılabileceğini görmek bizleri mutlu etmektedir” dedi.
Yeni bir aktiviteye imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirten KOÜ Sivil Havacılık Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Erhan Bütün de, önümüzdeki yıllarda daha güzel aktiviteler yapacaklarını kaydetti. Doğa güzelliklerine sahip Kartepe’de farklı sportif aktiviteler yapılabildiğine dikkat çeken Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık da, “Gençlerimizi spora yönelterek kötü alışkanlılardan uzak tutmak için ilçemizin sahip olduğu değerleri en iyi şekilde kullanma hedefindeyiz. Bugün yine yeni bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.
Protokol konuşmaları ardından THK Kocaeli Şube Başkanı Duman, Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a ve Müdür Bütün’e teşekkür plaketi takdim etti. Şenlik havacılık sektörüne gönül veren model uçak ve helikopter sahiplerinin gösterileri ile renkli görüntülere sahne oldu.