Alanya Belediye Encümen toplantısı bugün Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Sipahioğlu, encümen sonrası Alanya Belediye Meclis ve Encümen Üyesi olan Hüseyin Girenes ve Tevfik Darı, işadamı Mehmet Şenli, Akmaz Kuyumculuk sahibi Kerim Akmaz ve bir grup basın mensubu ile makamında hem kahvaltı yaptı hem de sohbet etti.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hasan Sipahioğlu, belde belediyelerden gelen taleplerin encümenin görüştüğü birinci konu olduğunu belirtti. Sipahioğlu, “30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra bazı işlemlerin onay mercii Antalya Büyükşehir Belediyesi olacağı için, şu anda belde belediyeler ellerindeki işleri daha hızlı bir şekilde yapıyorlar” dedi.
‘GAZİPAŞA’YA GELMESİ ÇOK İYİ OLUR’
Başbakan Erdoğan’ın 14 Aralık’taki programı konusunda henüz somut bir bilgiye ulaşamadıklarını dile getiren Başkan Sipahioğlu, Başbakan Erdoğan’ın özel uçakla Gazipaşa Havalimanı’na iniş yapacak olmasının kendileri için büyük bir onur olduğunu kaydetti. Gazipaşa Havalimanı hakkında hep “Yapılamaz, edilemez, sökülemez, getirildi, götürüldü, başka yerlere gitti” denildiğini ancak sadece bu yıl içerisinde 400 bine yakın yolcu kapasitesine ulaşıldığını ifade eden Başkan Sipahioğlu, “Şu anda terminalin büyütülmesi, apronların genişletilmesi gibi çalışmalar var. Gazipaşa Havalimanı Sayın Başbakanın desteği sayesinde bu noktaya geldi. Alanya’nın Gazipaşa Havalimanı ile pazarlanıyor olması pazar gücümüzü de artıracak. Sun Express kış döneminde olmasına rağmen uçakları dolu geliyor. Gazipaşa Havalimanı Alanya'mızın kendi öz yatırımlarından birisidir. Eğer gazetelerin dediği gibi Sayın Başbakan Gazipaşa Havalimanı’na iniş yaparsa çok iyi olur” diye konuştu.
‘RAYLI SİSTEM TURİZME FAYDALI OLUR’
Geçmiş yıllarda “Alanya’ya raylı sistem gelecek” dediklerinde kimsenin inanmadığını söyleyen Başkan Sipahioğlu, “Bu projenin asıl amacı, Manavgat, Antalya ve Alanya’yı tren yoluyla Anadolu'ya bağlamak. Bunun içerisinde Kapadokya bölgesi de var. Bunun en zor bölümü, Manavgat'la Alanya arasındaki noktayla Konya arasındaki zorlu yatırım. Bazı bölgelerde trenin hızı 150 km, bazı bölgelerde 100 km olur. Ama artık Anadolu'yu Alanya'ya veya bölgemize akan, bizi de Anadolu'yla buluşturacak olan önemli bir plan hayata geçecek” dedi. CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş ile CHP Basın Sözcüsü Avukat Erdoğan Toktaş’ın Başbakan Erdoğan’ın Antalya programı ve Alanya’yı transit geçeceği iddialarını eleştirmeleri de sorulan Başkan Sipahioğlu, “Eleştirmeyelim, çiçeklerle karşılayıp konukseverliğimizi gösterelim” mesajı verdi.