Bu yıl Üçüncüsü gerçekleştirilen 3. Pilotlar Çalıştayı Atatürk Havalimanı'nda pilotları, Hava trafikçileri, SHGM ile DHMİ yetkililerini bir araya getirdi.


Bugün akşam saat 17.00’ye kadar sürecek olan Çalıştay'ın öğleden sonraki oturumunda Lübnan'da kaçırılılan Türk Hava Yolları pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca'da "Uçuş Ekiplerinin Güvenliği" konusunda sunum yapacaklar.
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) tarafından her yıl düzenlenen çalıştaylardan 3. bugün başladı ve  pilotlar tarafından ‘Pist İhlalleri ve Pas Geçme Uygulamaları’ konusunda çalışma yapıldı.
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Ali Sürmen Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, pist ihlali ve pas geçmenin havacılığın içinde var olan gerçeklerden olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Amacımız bu olayların yaşanmaması için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğini ortaya koymaktır.Ne kadar mükemmel bir teknolojiye sahip olursanız olun, bu tür olaylar her zaman yaşanabilir.”
Gürcan Mantı daha sonra çalıştayda son olarak kaçırılan THY’nin iki pilotu ile ilgilgi olayın da tartışılacağını belirterek, “ Dünya sivil havacılık tarihinde yaşanan ve maalesef Türk pilotların maruz kaldığı kaçırma olayı  çok önemlidir. Konu uzun süre ülkemiz ve dünya kamuoyunun gündeminde kalmış, 71 gün sonra meslektaşlarımızın özgürlüklerine kavuşması ile son bulmuştur. Bu konuyu tekrar değerlendireceğiz” dedi.
“TAŞIN ALTINA ELİN DEĞİL, BAŞIN KONMASI GEREKİR”
TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, havayolu şirketleri tarafından uçucu ekiplerin dinlenme sürelerinin kısaltılması konusunda, pilotların ancak “Mezarda Dinlenebilecekleri” bir çalışma düzeni istemediklerini belirterek şöyle konuştu:
“Ticari beklenti ve kar eksenine göre düzenlenmiş mesai talimatları ile mesleğin geleceğinin olamıyacağı ve bu durumun sürdürülebilir olmadığı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Pilotların ancak “Mezarda Dinlenebileceği” bir çalışma düzeninin iyileştirilmesi ve uçuş emniyetini maksimum düzeye getirilmesi için herkesin ve sektörde faaliyet gösteren her kuruluşun taşın altına elini değil başını da koyması gerekmektedir.”
Gürcan Mantı şirketlere son zamanlarda alınan yabancı pilotlarla ilgili olarak da, “ Bazı işletmelerin sektörü bugünlere getiren meslektaşlarımızı “Rekabet” ile terbiye etme anlayışını öne çıkarması son derece düşündürücüdür” dedi.


Kaptan Pilot Gürcan Mantı canlarını kendilerine emanet eden yolcuların en temel haklarından olan uçuş emniyeti konusunda medya aracılığıyla bilgilendirmeye çalışacaklarını, bu çalıştayın mesleklerine büyük katkılar sağlıyacağını belirtti ve son olarak şunları söyledi:
“ Havacılık mesleğinde yazılı olan kuralların dışında en değerli kaynağın, yaşadığımız deneyimler olduğunu biliyoruz. Pilotluk mesleğinin mensupları olarak riskli ve endişe verici durumlar var ise, kamuoyunun bunları da bizlerden duymasının gerektiğine inanıyoruz.”
Çalıştay'da sırasıyla;
Kaptan Pilot Nuri Sakarya (AtlasJet) Pas geçme olgusu bağlamında (Stabilized Approach/Airbus)
DHMİ Cihan Şahin, Hava Trafik Kontrolörü Sıtkı Kağan Ertaş, TATCA Başkanı ve Hava Trafik Kontrolörü Birol Bilgin, Pas Geçme veATC başlığğı altında yaklaşma ve pas geçme chart dizaynı, ATC'nin talimatları ve ATC'nin pas geçme emniyetine katkısı ve pist ihlalleri,  
Kaptan Pilot Gökhan Yılmaz (Onur Air)  Pas geçme bağlamında "Flying a manual  go-around/airbus
Kaptan Pilot Kerem Baykurt (Pegasus Havayolları) Pas geçme olgusu bağlamında, pas geçmenin uygulanması ve "pas geçme sırasında meydana gelebilecek sorunla/B737"
Kaptan Pilot Gökhan Denizer (Sun Express) Pas geçme solgusu bağlamında "Pas Geçme Eğitimi, Flaying a Manual Go-Around B737"
Kaptan Pilot Burak Berkman, Cenker Evren Tezel (Türk Hava Yolları) Pas geçme olgusu bağlamında "Pas Geçme Kararı (SOP, Stabil Yaklaşma, Minumum Sonrası Pas Geçme Kararı, Pas Geçmenin Uygulanması (Pas Geçme Sırasında Meydana Gelebilecek sorunlar/Boeing, Airbus)
Murat Akpınar ve Murat Ağca Mürsel Gökalp (Türk Hava Yolları) Uçuş Ekiplerinin güvenliği
TALPA Başkan Yardımcısı Kaptan Pilot Gökden Gürel, Pist İhlalleri,