İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlarda düzenlenen teslim töreninde konuşan Yüklenici Firma Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim, 40 yıldan bu yana sadece itfaiye aracı ürettiklerini ve alanlarında Dünyanın 5 sayılı firması olduklarını belirtti. Tecim, övünerek söylediklerini belirterek şöyle konuştu: "Çünkü bu araçlar bin 300 beygir motoru ile 21 saniyede uçağa gidebiliyor. 17 ton su ile dünya standartları üzerinde bir araçtır. Son teknolojik bir araçtır. En büyük uçaklara bile hizmet verebilecek bir araçtır. Bakanlık ve ilgili birimlerin yerli sanayiye teşvikini de gördük”


Devlet Hava Meydanları (DHM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal da toplam ihale rakamının 35 milyon 812 bin 980 TL  olduğunu belirterek araçları hiç kullanmama arzusu içinde olduklarını söyledi. Birdal; havaalanı işletmeciliğinin dışında en önemli görevlerden birinin de kurtarma ve mücadele görevi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bin 85 arkadaşımız 381 itfaiye aracımız ile ve teslim alacağımız bu nitelikteki 63 araç ile ülkemizin her köşesindeki 51 havalimanında hizmet verecektir.”


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan da bakanlığın ulaşımda büyük bir değişim ve dönüşüm yatırımlarını hayata geçirdiklerini hatırlatarak havacılık sektöründe beklentileri aştıklarını belirtti. Son 50 yılda yapılabilecek yatırımların 11 yılda gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Elvan; sözlerini şöyle sürdürdü: “11 yılda öz kaynaklarımız itibariyle sektör firmaları tarafından önemli gelişmeler sağladık. 2002 yılında 36 havalimanı vardı 28’ini baştan aşağı yeniledik. 16 yeni havalimanı yaptık. Adnan Menderes Havalimanı’nı devlet kasasından tek kuruş ödemeden baştan aşağı yeniledik. Türkiye’nin en büyük ve en modern iç hatlar terminalinin  17 Mart günü açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun. İç hatlarda yedi merkezden 52 noktaya sefer düzenliyoruz. Dış hatlarda 60 olan nokta sayısını 200’e çıkardık. 9 milyon olan yolcu sayısını iç hatlarda 76 milyona ulaştırdık. Uçak filomuz 11 yıl içinde 2.5 kat arttı. 2002 yılında sadece 150 uçağımız vardı bugün 400 uçağa sahibiz. Bu araçlar üstün performanslı ve müdahale hızı yüksek. Yerlileşme hareketi başlattık. Tüm ihalelerimizde yerli firmalara avantaj sağlama gayreti içindeyiz.”
Bakan Elvan teslim edilecek 10 aracı inceledi, araçlardan birini kullanarak test etti.
TESLİMAT TEMMUZ AYINDA TAMAM
Araçların ilk etabı Bursa Yenişehir, Tekirdağ Çorlu, Sivas Nuri Demirağ, Diyarbakır ve Van Ferit Melen havalimanlarına tahsis edildi. Satın alınan diğer 10 aracın tesliminin Temmuz ayında yapılacağı belirtildi.