Türkiye’nin en büyük iç hatlar terminali olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminal Binası açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nın yapımını engellemek isteyen küresel güçlerin olduğunu belirterek, “Yurt içinde paralel yapı engellemeye çalışıyor. Oraya yüklenmiş müteahhit firmalara fatura kesiyor ödenmeyince bir kısım paralel yargıyla kesmeye çalışıyor. Bunların vatanseverlikle millet sevmekle dertleri yok. Bunlar bu ülkenin kalkınmasının önünü nasıl keseriz onun derdindeler. Yurt içi ve yurt dışında bunun çalışmasını yapıyorlar ama buna rağmen engelleri aşa aşa İstanbul Havalimanı’nı da yapıp bitireceğiz” dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir ziyaretlerinin ikinci gününde Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 4. büyük terminali olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminal Binası’nı açtı. Açılışa, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir Milletvekilleri, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, çok sayıda milletvekili, bürokrat ve siyasetçi katıldı. Açılış öncesi konuşma yapan Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nın yapımını engellemeye çalışan küresel güçlerin olduğunu, yurt içinde engellemeye çalışanların da paralel yapı olduğunu söyledi. Türkiye’de uzak kavramının artık kalmadığını kaydeden Erdoğan, her türlü engellemeye rağmen İstanbul Havalimanı’nı bitireceklerini ifade etti.
"VATANSEVERLİKLE MİLLETLE DERTLERİ YOK"
Başbakan Erdoğan, İstanbul Havalimanı ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Engellemek isteyen küresel güçler var ama tüm engellemelere rağmen bu havalimanını yapacağız.. Yeni sistemi de devreye koyacağız. Süratle şehir merkezinden 25 dakikada inişin alt yapısını yapacağız. Yurt içi yurt dışı, yurt içinde paralel yapı engellemeye çalışıyor. Oraya yüklenmiş müteahhit firmalara fatura kesiyor ödenmeyince bir kısım paralel yargıyla kesmeye çalışıyor. Bunların vatanseverlikle millet sevmekle dertleri yok. Bunlar bu ülkenin kalkınmasının önünü nasıl keseriz onun derdindeler. Yurt içi yurt dışında bunun çalışmasını yapıyorlar ama buna rağmen engelleri aşa aşa İstanbul Havalimanı’nı da yapıp bitireceğiz. 2017 hedefimiz. Biz hizmet siyaseti yapıyoruz. Paralel yapıdaki gibi hizmet gibi değil onlarınkiyle karıştırmayalım onlarda her numara var çünkü.
Kurulan tuzaklara yapılan provakasyonlara rağmen yola  kararlıkla devam ettiklerini belieten Erdoğan, “Oyunun farkında olan milletimiz bize sahip çıkıyor. Bugüne kadar büyümenin artırmanın peşinde olduk.  Gerek İzmir gerek İstanbul ve diğer şehirlerdeki projeleri engellemeye kimsenin gücü yetmeyecek. Bu mücadeleye Ege ve İzmir’in destek verdiğini biliyoruz daha fazla destek bekliyoruz” diye konuştu.
“GECEKONDU GİBİYDİ”
İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin İzmir’in Türkiye’ye ve dünyaya açılan kapısı olduğunu söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu havalimanımızın dış hatlar terminal bina açılışını da 2006 yılında bizzat yapmıştık. Yılda 20 milyon yolcu kapasiteli hizmet verecek şu muhteşem terminal binası gerçekten de güzel İzmirimize yakışan bir eser oldu. Ekranları başında bizi izleyen İzmirlilere hitap etmek istiyorum. Dış hatlar ve iç hatırlar binası şu iki tesis yapılmadan önce buradaki İzmir Havaalanı’nın binasını lütfen düşünüverin. Acaba bu güzel İzmir’e öyle bir havaalanı yakışıyor muydu? Nereden geliyor nereden çıkıyordunuz adeta bir gecekondu gibi. Ama biz buna tahammül edemedik. Dedik ki ‘hemen b ir adım atalım’ ve yeni bir kaynak meydana getirmek suretiyle bir adım attık ve süratle dış hatlar binasından başlamak üzere binanın açılışı gerçekleştirildi. 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip ama o bize yetmezdi. Mevcut gecekonduyu da yıkmamız gerekiyordu. Şuanda çatısı altında bulunduğumuz, dış hatlar terminal binasının iki kat büyüklüğünde bitirdik. Şuradaki huzuru refahı görüyorsunuz. İşte bizim iktidarımız bir huzur iktidarıdır bir mutluluk iktidarıdır. Bunu da eserlerimizle ortaya koyuyoruz.”
“GÜZEL İZMİR DEMEKLE GÜZEL OLMUYOR”
Modern İzmir’in yerelde de moderniteyi yakalaması için Binali Yıldırım’ın İzmir’de aday olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Güzel İzmir demekle güzel olmuyor. Bal bal demekle ağız tatlanmıyor. Bu güzel eserleri inşa ederseniz bir şehri modern hale getirirsiniz. İzmir’e yapılan pek çok yatırımda da Binali Bey’in katkısını unutmamız mümkün değil. İnşallah 31 Mart’tan itibaren 1414 eserin İzmir’e kazandırılması için şimdiden hayırlı olsun. Laf değil hizmet üretme şiarımızın en somut örneği olan Binali Bey’in çalışmalarında başarılar diliyorum. Tüm vatandaşlarımıza keyifli yolculuklar. Sadece havacılık alanındaki gelişmeler bile Türkiye’yi 12 yılda nereden nereye geldiğin göstermesi bakımından yeterlidir. Uçakla yolculuk edenlerin sayısı yılda 8.5 milyondan 150 milyona ulaştı. Vatandaşım artık lüks otobüslere ödediği rakamla uçağa binebiliyor. 12 yıl önce Şırnak’ta Iğdır’da havalimanı olacak dense kim inanırdı? Ama bugün Türkiye en doğusundan en batısına en güneyin en kuzeyine havayolu ile ulaşabilen ülke haline geldi.”
“İZMİR’İN YENİ VİTRİNİ OLACAK”
Ulaştırma Denizclik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise Başbakan Erodoğan’ın ‘Hava yolu halkın yolu olacak’ talimatı ile Türkiye’nin havacılıkta çığır açtığını söyledi. Geçtiğimiz yıl havalimanlarının 76 milyonu iç hat olmak üzere 150 milyon yolcu ağırladığını ifade eden Elvan, “Dünyada yolcu sayısı aratan 3. ülke, Avrupa’da 1. ülke konumundayız. Havacılık sektörü 170 bin istihdam eder hale geldi. Adnan Menderes Havalimanı’nın yolcu sayısı birkaç yıl içinde 4 katının üzerine çıktı. Dış Hatlar Terminali’ni yap işlet devret modeli ile devlet kasasının bir kuruş çıkmadan yeniledik. Avrupa’da bile eşine az rastlanacak bu terminal, İzmir’in yeni vitrini olacak” dedi.
“OLUMSUZLUĞA RAĞMEN TÜRKİYE HAVACILIKTA YÜZDE 15.5 BÜYÜMEYİ GERÇEKLEŞTİRDİ”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise Türkiye’deki havacılık sektörünün geldiği noktayı şu sözlerle anlattı. İzmir’in çok önemli bir havalimanının açılışını yapıyoruz. Merhum Adnan Menderes’in adını taşıyan ve İzmir’e yakışan bu güzel terminalin İzmirimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İzmir’in gelecek 30 yılının ihtiyacını karşılayacak ve marka şehir İzmir’e yakışacak çok güzel bir eser oldu. Neden Türkiye havacılığın merkezi olmalı, Uzak Doğu’dan Batı’ya Batı’dan Uzak Doğu’ya gidecek yolcular, Türkiye üzerinden transfer olursa çok daha ekonomik olacak. Türkiye her türlü olumsuzluğa rağmen havacılıkta yüzde 15.5 büyümeyi başarıyla gerçekleştirdi. THY, 10 yıl içerisinde 236. İle dünyanın en fazla yerine uçan bayrak taşıyıcımız oldu. THY şuanda İngiliz ve Fransız havayollarını geride bıraktı. Artık dünya devi Luftanza’yı yakalamış durumda. Hava yolunu halkın yolu haline getirdiğimiz için Türkiye’yi uçuran hava yolları için teşekkür ederim. Şuan bakanlık görevinde değilim ama 11 yıl boyunca Türkiye’nin ulaşan, konuşan ve erişen Türkiye olması için halkımızın yaşam kalitesinin artıracak çok güzel işler gerçekleştirdik. İnşallah 30 Mart seçimlerinde İzmirliler bize gereken güven ve desteği verdiklerinde 11 yılda Türkiye’de yaptığımız, 2023 hedefi doğrultusunda tekrar cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi İzmir’i marka şehri yapmak için canla başla çalışacağız. Her türlü hazırlıkları yaptık.”


25 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ
TAV İnşaat tarafından hayata geçirilen yeni iç hatlar terminali yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahip. Projede 2 bin 537 araçlık kapalı otopark ve 3 bin araçlık açık otopark da yer alıyor. 25 milyon yolcu kapasitesi, 64 check-in kontuarı, 40 asansör, 30 yürüyen merdiven, 666 metre yürüyen bant, saatte 5 bin bagaj kapasitesi, 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanının bulunduğu terminal, çevresel sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde oluşturuldu. Eski terminalin yıkımı sırasında hayata geçirilen ‘Atık Yönetimi Uygulaması’yla, ortaya çıkan atıkların yüzde 99’u, yeniden kullanıldı ya da geri dönüştürüldü. Uygulama ile Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) tarafından ilk kez verilen “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Ödülü”ne layık görüldü.
LEED SERTİFİKALI İLK HAVALİMANI OLACAK
İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali ve Katlı Otoparkı için Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasyonu başvurusu Aralık 2012’de yapılırken, ADB Yeni İç Hatlar Terminali Türkiye’de LEED sertifikası alacak ilk havalimanı terminal binası olacak. Yeni terminalde kullanılacak ısı pompaları, yağmur hasat sistemleri, gri su kullanım sistemi, güneş kollektörleri, ve trijenerasyon santraliyle enerji tüketimi ve su harcaması en aza indirilirken atık yönetimi de verimli bir şekilde gerçekleştirilecek. Terminal, doğalgazdan elektrik üretirken ısıtma ve soğutma enerjisini de ortaya çıkaran bir trijenerasyon tesisine sahip.
MODERN MİMARİ
Terminal binası, keskin ve modern hatları, iç bahçe ve havuzları, geniş ama bir o kadar da sade iç hacimleriyle kullanıcılarına hem fonksiyonel hem de estetik açıdan dikkat çekiyor. Gelen yolcuların check-in salonundan bile park etmiş uçakları, apronu ve kalkan uçakları kolayca izleyebilmeleri mümkün olacak. 29 metrelik tonoz çatısıyla terminal, bitişeceği dış hatlar terminaliyle uyumlu tasarlandı. SHGM tarafından pilot uygulama olarak seçilen terminalin girişlerinde, ilgili onayların tamamlanmasının ardından x-ray kontrolü yer almayacak.
“ÜLKENİN KALKINMIŞLIĞININ GÖSTERGESİ”
Açılışta konuşma yapan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Bugün burada açılışını yaptığımız Adnan Menderes İç hatlar Terminali ve daha önce yine bizim firmamız tarafından yapılan dış hatlar terminali bağlantısıyla birlikte bölgenin en önemli havalimanı terminal binalarından birisi olacaktır. Bu terminal Türkiye’nin ilk LEED Sertifikalı terminal binası ve LEED Sertifikalı en büyük binası olacaktır. Yine bu terminalde bilgi sistemlerinin pratik uygulamalarını da yolcu konforunu arttıracak şekilde geliştirdik. Toplumsal kullanım mekanları olarak havalimanları bir ülkenin kalkınmışlığının göstergesidir” dedi.