Tarkim Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Bayındır, jet sahibi işadamlarının seyahatlerde özel isteklerde bulunmadığını ancak yolculardan ilginç talepler geldiğini anlatıyor. Koreli bir yolcunun yemek için uçağa kabuklu böcek istediğini ifade eden Bayındır, özellikle yöresel yiyecek-içecek talebinin çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Bazı yolcular, ilginç deniz ürünleri ve Japon yemeği suşi talep ederken, bazıları da işkembe ve kelle-paça çorbası istiyormuş. Tuttuğu takımların renklerinden oluşan çiçeklerin yanı sıra tavla, atari oyunu ve vizyon filmleri gibi isteklerde bulunanların sayısı da az değilmiş. Talepleri karşılanmayan yolcular ise zorluk çıkarıyormuş.
70 MİLYON EURO’YA ÖZEL JET VAR
İşadamları tarafından istenen özel jetlerin fiyatları, 200 bin Euro’dan başlayıp 70 milyon Euro’ya kadar değişiyor. Teknolojik altyapısıyla uçuş güvenliğinin ön planda tutulduğu iş jetleri, lüks konforuyla da dikkat çekiyor. Altın kaplama iç tasarımıyla dikkat çeken Dubaili şeyhlerin özel uçaklarının fiyatları ise milyon Euro seviyesine çıkıyor. Özel tasarım uçaklardaki kabinde, iş ya da dinlenme amaçlı özel kamaralar yer alıyor. Aynı zamanda kabin ekibinin dinlenme alanı, bar ve mutfağı bulunan jetlerde, eğlence sistemleri ile özel tasarım koltuklar bulunuyor. İyileştirilmiş ses geçirmezlik sistemi ile aerodinamik gürültü ortadan kalkıyor.
JAKUZİ YAPTIRMAK İSTEYEN DE VAR!
VIP uçaklara bakım, modifikasyon ve dönüşüm hizmeti sunan AMAC Aerospace’un Türkiye Operasyon Direktörü Atilla Güney, iş jeti sahiplerinin uçakları için özel isteklerde bulunduğunu ifade ediyor. Metal aksamlarda altın kaplamayı tercih edenlerin yanı sıra uçak içinde jakuzi, garaj, dua odası ve disko alanı yapılmasını isteyenlerin bulunduğunu anlatan Güney, uçak içindeki garajın, otomobilini yanında götürmek isteyenler tarafından istendiğini söylüyor. Jet sahiplerinin uçakta yatak odası, toplantı odası, misafir yatak odası, oturma odası gibi bölümlerin yapılmasını da istediğini belirten Güney, her talebe yanıt veremediklerini kaydediyor. Örneğin jakuzi ve havuz gibi istekler, uçuşta suyun sabitlenmesi mümkün olmadığından gerçekleştirilemiyor.