21 Mayıs’ta Kuala Lumpur’da düzenlenen törende Airbus Müşteri Hizmetleri Başkan Vekili Didier LUX tarafından takdim edilen ödülü, Türkiye'nin ulusal bayrak taşıyıcısı adına Türk Hava Yolları Teknik Başkanı Atilla Coşkun teslim aldı.
Airbus A320 ailesi içindeki farklı uçak tiplerinin operatörleri için toplamda sekiz ödül verildi.
Türk Hava Yolları'nın A320 filosu “Avrupa’nın En İyi Operasyonel Mükemmellik” ödülünü, iki yılı aşkın bir süre zarfında, operasyonel mükemmellik adına bir dizi kriter kıstas alınarak ve diğer havayolu şirketlerinin mevcut filolarına kıyasla sergilediği üstün performans neticesinde elde etti.
İki yılı kapsayan operasyon verilerine dayalı olarak, filodaki uçak sayısının dikkate alınması, günlük kullanım oranları, teknik güvenilirlik ve operasyonel nedenlerden ötürü gerçekleşen gecikme sayıları, ödülü tayin etmede esas alınan başlıca seçim ölçütleri.
Türk Hava Yolları'nın Teknik Başkanı Atilla Coşkun; "Airbus A320 filomuzun lâyık görüldüğü, “Avrupa’nın En İyi Operasyonel Mükemmellik” ödülünü almaktan gurur duyuyoruz.  Bu ödül, Türk Hava Yolları filosunun güvenlik, güvenilirlik ve işlerlik noktalarında en yüksek standartlara sahip olmasını temin eden Türk Hava Yolları teknik ekibi ve kendi bölgelerinde öncü iştiraklerimiz; Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Habom A.Ş. arasındaki güçlü işbirliğinin bir neticesi. Ödülün bizim için bir diğer önemi ise, Airbus ile özellikle son yıllarda daha da güçlenen, köklü ve başarılı işbirliğimiz üzerinde sağladığı ilâve katkı.” dedi.
Airbus ve Boeing yapımı 250 uçaktan oluşan Türk Hava Yolları filosunda Airbus A320 ailesine ait 90 adet uçak bulunuyor. Siparişi verilen uçaklarla birlikte 2020 yılında bu sayının 176’ya ulaşması bekleniyor.
Kaydettiği büyüme rakamlarıyla dünyanın önemli havayolu şirketleri arasında konumlanan Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yıl yine önemli bir kararla Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak alımına imza atmıştı. Türk Hava Yolları filosuna 2015 yılından itibaren katılmaya başlayacak olan 212 adet dar gövde uçak ve kira süresi sona erecek uçaklar göz önüne alındığında, 2020 yılı sonunda Türk Hava Yolları filosunda kargo uçakları dâhil, toplam uçak sayısının 421’i bulması bekleniyor. Halen takribi ortalaması 6.9 olan filo yaşının ise, yeni uçakların filoya katılımıyla 6’nın altına düşmesi öngörülüyor.