Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 2,5 yıl önce sipariş edilen ve kabin modifikasyonu ABD’de yapılan Airbus 330-200 tipi uçak İstanbul’a geldi.
Erdoğan’ın kullandığı “ANA” uçağın menzilinin uzun uçuşlarda yetersiz kalması üzerine 2,5 yıl yıl önce sipariş edilen Airbus 330-200 tipi uçağın kabin modifikasyonu ABD'nin San Antonio şehrindeki Gore Design şirketince yapıldı. THY6901 çağrı koduna sahip uçak sabah saat 06.45 sıralarında Pendik’te bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptı. ABD’den gelen uçakta 3 pilot ve 10 kişilik teknik ekibin bulunduğu öğrenildi. Uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra Türk Hava Yolları’nın Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi (HABOM) hangarına çekildi. HABOM tesislerinde boyanacak olan uçak, gümrük işlemlerinin ardından Erdoğan’ın hizmetine sunulacak.

YENİ VIP UÇAKTA FÜZESAVAR SİSTEMİ BİLE VAR
Devlet büyüklerinin kullanması için alınan yeni VIP uçağı modifikasyonunun tamamlanmasının ardından Türkiye’ye geldi. Kriptolu konuşmaya imkan tanıyan iletişim altyapısı bulunan uçakta ayrıca füzesavar donanımının da bulunduğu öğrenildi.


Airbus 330-200 tipi uçak, Amerika Birleşik Devletleri'nin San Antonia şehrinden Türkiye’ye geldi. 3 pilotun ve 10 kişilik de THY Teknik Ekibi'nin Türkiye’ye getirdiği yeni VIP uçağın normalde 250 yolcu kapasitesi tamamen VIP donanımı ile 90 koltuklu oldu. Amerikalı Go¬re De¬sign şir¬ke¬ti tarafından ¬ 2,5 yılda tamamlanan modifikasyon işlemleri sonrası TC-TUR uçağının içinde özel dinlenme bölümü ve toplantı salonu da oluşturuldu. Kriptolu konuşmaya imkan tanıyan iletişim altyapısı bulunan uçakta ayrıca füzesavar donanımının da bulunduğu öğrenildi. İlk test uçuşunu 2011 Temmuz ayında yapan uçak, 14 saatlik uçuş süresi olan 11 bin 482 kilometrelik İstanbul- Los Angeles hattında yakıt ikmali yapmadan uçabilecek. Modifikasyon ve testleri biten TC-TUR uçağı bugün sabah saatlerinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi. Dışı beyaz olan uçak, THY hangarına alınarak burada boyama işlemleri gerçekleştirilecek. Boyama işlemlerinin tamamlanmasının ardından TC-TUR uçağı VIP uçak filosuna katılacak.