THY’nin önümüzdeki 10 yıl içinde en az 6 bin yeni pilota ihtiyacı olacak. Bunu farkeden gençler hızla pilotluğa ve Uçak/Helikopter Bakım Bölümüne yöneliyor.
Son dönemin gözde mesleği pilotluk ve Uçak/Helikopter Bakım Bölümü hayali kuranlar İstanbul’daki havacılık  eğitim fuarına akın etti. Yeşilyurt’taki WOW İstanbul Convention Center’da düzenlenen İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı 2014 (IFTE) havacılık meraklılarının gözdesi oldu.
Fuarda uçuş okullarının ve  THY gibi havayolu şirketlerinin kurduğu simülatörlerde pilot olmak isteyen gençler yeteneklerini test etti.
‘Eğitim ücreti için kredi alacağım’
Özel Gökjet Havacılık Meslek Lisesi’nin en temel bölümü olan Uçak/Helikopter Bakım Bölümü’nde okuyan Tamay Zengin, şunları söyledi: “Bölümümü bitirip THY uçuş akademisine gitmeyi düşünüyorum. Özel kurslar çok pahalı. Ancak THY’ye giremezsem bankadan eğitim ücreti için kredi alarak yine de pilot olacağım. Çocukluktan beri uçaklara çok ilgim var. İlk bindiğimde büyülendiğim uçakları uçurmak istiyorum.”
500-600 pilot açığı
Fuara ilginin sebebi aslında havadaki uçak sayısının artması. Uzmanlara göre, verilen siparişler incelendiğinde önümüzdeki 25 yılda Türkiye’ye yaklaşık 350 yolcu uçağı daha girecek. Bu da her yıl 500-600 civarında olan pilot açığının giderek artması demek anlamına geliyor.
Türkiye’nin 10 yıllık süreçte en az 6 bin pilota daha ihtiyacı var. Hal böyle olunca THY ve özel şirketler açıklarını yabancı pilotlarla kapatmaya çalışıyor. Türkiye’de şu anda uçan 5 bin pilotun yaklaşık 750’si yabancı.
22 uçuş okulu
Türkiye’de hali hazırda  Anadolu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi olmak üzere 4 üniversitede pilotaj eğitimi veriliyor. Ayrıca  Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Havacılık Okul Komutanlığı, THK, THY ve TUSAŞ’ın da uçuş akademileri bulunuyor.
Bunların dışında ise pilotluk hayali kuranlara Havayolu Nakliye Pilot Lisansı (ATPL) eğitimi verecek  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaylı 11 özel uçuş okulu var. Bu uçuş okullarının kapasiteleri ortalama yılda 400 pilot. Üniversitelerden ise 2023’e kadar 1760 pilot adayının mezun olması bekleniyor.
Dünya’da ve ülkemizde sayıları giderek artan hava araçlarının faaliyetlerine emniyetli bir şekilde devam etmesinde en önemli pay bakım kuruluşlarınındır.
 Uçak teknisyenliği teknoloji ne kadar ilerlese de sektörün en önemli insan kaynağı olmaya devam edecektir.
Özel Gökjet Havacılık Meslek Lisesi’nin en temel bölümü olan Uçak/Helikopter Bakım Bölümü Havacılık Sektörü için Uçak Bakım Personeli/Hava Aracı Teknisyeni yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Okulumuzun sağlayacağı teorik ve pratik eğitimle beraber hem bilgi hem de tecrübe ile donanacak olan öğrencilerimiz sektörde uçak teknisyeni olarak görev yapma şansına sahip olmakla birlikte, üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih etmeleri halinde sahip oldukları teknik eğitim ve tecrübe ile öne çıkacaklardır.
İngilizce de aranan şart
18 yaşından itibaren, lise mezunu olan ve  sağlık şartları uyan herkes pilot olabilir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü lise mezunlarına lisans veriyor ama havayolu şirketleri genelde üniversite mezunu pilot istiyor. 18 aylık temel, teorik ve pratik eğitimin ücreti 60 bin euro. Ancak çok iyi seviyede İngilizce bilmek şart. Çünkü havayolu şirketleri TOEFL seviyesinde İngilizce bilgisi bekliyor. Bu eğitimler bittikten sonra TIP (Type Raiting) denen pilotların çalışacakları havayolunda kullanacağı Boeing ya da Airbus uçaklara ilişkin verilen teorik ve simülatör eğitiminde ücreti 30-35 bin euro civarında... Bu eğitimi havayolu şirketleri de veriyor. Benzer ücretleri ya peşin alıyorlar ya da pilotların maaşından kesiyorlar.”
Kurslarda 1 yıl sonraya yer yok
Pilotluğa ilginin çok yüksek olduğunu söyleyen AYJET Uçuş Okulu yöneticisi Zehra Köseoğlu 2015 Ağustos’a kadar tüm kurs kontenjanlarının dolu olduğunu belirtti. Köseoğlu, “İki ayda bir 12 kişilik sınıflar halinde kurs açıyoruz. Yılda 75 ile 100 arası pilot bizden mezun oluyor. Bir uçağı uçurmak için minimum 11 pilot gerektiği göz önüne alınırsa açığın boyutu anlaşılır. Mezun pilotlar havayolu şirketlerinde ortalama 4 bin euro maaşla ikinci kaptan olarak işe başlıyor. Tecrübeli ve uçuş saati yüksek kaptan pilotlar ise şu anda ortalama ayda 25 ile 30 bin TL arasında kazanıyor. Mühendisten İngilizce öğretmenine kadar bir çok kişi pilot olmak için bize başvuruyor” dedi.
Amerika Türkiye’den daha ucuz
Fuarda Türk uçuş okulları kadar  Amerika, İngiltere,  Yunanistan gibi ülkelerden gelen bir çok yabancı okul da Türk öğrenci arıyor.  Florida Fort Pierce’te bulunan European Flight Train’in Genel Eğitim Müdürü ve Türk eğitmen pilot Mehmet Ali Çuhadar şöyle konuştu: “Türkiye’de ATPL eğitimleri çok pahalı. Amerika’da yakıt ve uçak bakımının ucuz olması nedeniyle fiyatlar daha düşük. Biz 12 ay uçuş eğitimi, gidiş-geliş uçak biletleri ve konaklama masrafları için 62 bin  dolar alıyoruz. Pilot adayları Florida’da havuzlu öğrenci evlerinde eğitim görüyor. Geçen dönem  Avrupa’dan gelen 100 öğrencinin 10’u Türk’tü. Bu dönem de Türk öğrencilerden çok ilgi olduğu için Türkiye’ye geldik. Ben Michigan State Üniversitesi’nde Havacılık Bilimi okuduktan sonra pilotaj eğitimi gördüm. Şimdi Amerika’daki uçuş eğitmeni olarak 7 aydır uçuyorum.”