Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen sivil havacılıkta güvenlik sorunlarının ele alınacağı Yüksek Seviye Güvenlik Konferansı 2015, Kanada'nın Montreal kentinde başladı.
Türkiye konferansa, ICAO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Çağatay Erciyes başkanlığında, Dışişleri Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve TAI’den uzmanların oluşturduğu bir heyetle katılıyor.
Büyükelçi Erciyes, yaptığı açıklamada, 5 Şubat'a kadar sürecek konferansa 110’nun üzerinde ICAO üyesi ülkeden  ve havacılıkla ilgili uluslararası kuruluşlardan 800’e yakın delegenin katıldığını bildirdi.
Konferansta, 2014 yılında yaşanan uçak kazalarıyla bağlantılı olarak, özellikle Malezya Havayollarına ait bir uçağın Ukrayna’da düşürülmesi ve bir diğerinin de Hint Okyanusu’nda kaybolması olayları, çatışma bölgeleri üzerinde uçuşlar ve uçakların yeni elektronik sistemlerle küresel takibinin ele alınacağını kaydeden Erciyes, şunları belirtti: "Ülkemiz havacılık emniyetinin artırılması konusunda konferansa iki çalışma kağıdı ve dört bilgi kağıdı sunmuştur. Ayrıca mensubu olduğumuz Avrupa Grubu’nun (ECAC-Avrupa Sivil Havacılık Konferansı) hazırladığı 10 kağıda da ortak sunucu olduk. Konferans marjında  heyetimiz ayrıca 2016 ICAO Konsey üyeliği adaylığımız konusunda kulis çalışmalarında da bulunacak ve çeşitli ülkelerle havacılık ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda  bir dizi ikili görüşme yapacaktır. Türkiye en son 1950 yılında üye olduğu ICAO Konseyi'ne yeniden girmek için yoğun çaba sarf etmekte olup, konsey seçimleri 2016 Ekim ayında yapılacaktır. ICAO Konseyi 36 ülkeden müteşekkil olup sivil havacılıkla ilgili uluslararası kuralların belirlendiği bir organdır. Türkiye'nin ICAO Konsey Üyeliği de hızla gelişen sivil havacılık sektörümüzün hak ve menfaatlerinin korunması ve gözetilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır."