Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye'ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 101. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı.
Fethiye Belediyesi ve Türk Hava Kurumu işbirliğinde yapılan törende THK tarafından Beşkaza Meydanında motorlu yamaç paraşütü, yelken kanat ve roket gösterileri de yapıldı.Türk havacılık tarihimizin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey, Fethiye'de her yıl olduğu gibi Fethiye Belediyesi ve THK işbirliğinde yapılan törenle anıldı. Fethi Bey'in 101. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün,CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir,Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Süleyman Çalışkan, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan, Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık,Beşiktaş Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Ürkmezgil, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, askeri erkan, THK genç kanatlar üyeleri, öğrenciler,sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri,gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törene aynı zamanda Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman çelenk gönderdi. Fethi Bey'in akrabaları ise telgraf göndererek gösterdiği vefadan dolayı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'ya teşekkür etti.Fethiye Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.
Törende öğrenciler Buse Karasayın, Tuba Muştu ve Mehmet Özkoç havacılık üzerine şiirler okurken, Jandarma Teymen Fatih Bostancıoğlu Şehit Fethi Bey'in özgeçmişini okudu.Dalaman Hava Meydan Komutanlığından Deniz Yüzbaşı Tolga Tozkoparan Şehit Fethi Bey'in Türk Devletinin ilk şehit pilotları olduğunu belirtip 27 Şubat 1914 tarihinde Şam'a uçarak devletimizin çok büyük bir prestijini ortaya koymuşlar ve canlarını Türkiye için feda eden ilk hava şehitleri olduğunu anlattı.Türk Hava Kurumu Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya da THK'nin havacılık ve uzay üniversitesi ile nice Şehit Fethi Bey'leri yetiştirip bu vatana armağan edeceğini söyledi.
"Ne Mutlu bize ki, adını şehitten alan bir şehirde yaşıyoruz"
Şehit Fethi Bey'in ilçeye anıtı yaparak her yıl anılmasını sağlayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, "Bu anma törenlerindeki ısrarcı tavrımızın ardında geçmişi ile bütünleşmek, nereden ve nasıl geldiğini unutmamak, hepsinden önemli olan da kahramanlarına sahip çıkma duygusudur. Çünkü kahramanlar milletler için geçmişten geleceğe akan zamanda köşe taşları ve kutup yıldızlarıdır. Bakın bu fedakar Fethiye'liler Atatürk'ümüzün sağladığı devlet, millet kaynaşması sonucu yok dönemde Fethiye adıyla Tayyare alıp devletimize teslim etmişlerdir. Bu gün en büyük dileğimiz böyle bir kucaklaşma ortamının sağlanmasıdır" diyerek Allah var bir sivil havacılık örgütü olarak Türk Hava Kurumu da son yıllarda çok güzel işlerin altına imza atmaktadırlar. Yangın ve kurtarma uçakları, eğitim kursları, genç kanatlar dışında havacılık ve uzay üniversitesini açarak Atatürk'ümüzün "İstikbal Göklerdedir" sözünü yerine getirmek için var gücüyle çalışmaktadır" dedi.
GÜRÜN "BU TOPRAKLAR KOLAY KAZANILMADI"
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, "geçmişimizin değerlerini, onların felsefelerini anlayarak geleceğe daha iyi adım atabiliyoruz. Son günlerde değerlerimizin erozyona uğratılmasından son derece üzüntü duyuyoruz. Daha iyiyi nasıl yapabilirizi, değerlerimizi nasıl daha iyi koruyabilirizi ortaya koymamız gerekiyor. Bu topraklar kolay kazanılmadı.Bu topraklar şehitlere doymadı. Bu topraklar şehitler verilerek kazanıldı. Toprakları kaybetmemek için şehit olmaya hazır olmamız gerekiyor. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemlerde böyle törenlerde yüzleştiğimizde, değerleri andığımızda geleceğe daha iyi bakabiliyoruz" diyerek, Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek alarak birlik ve beraberliğimizi en iyi şekilde koruyarak ülke bütünlüğünü bozmaya kalkanlara hep birlikte karşı çıkmamız lazım dedi.
GÖSTERİLER İLGİYLE İZLENDİ
Konuşmaların ardından törene katılanlar Kordon Boyundan Beşkaza Meydanına geçerek burada THK tarafından yapılan motorlu yamaç paraşütü, yelken kanat ve roket gösterilerini ilgiyle izlediler. THK pilotları Orhan Özgülbaş, Umut Aktürk ve Cenk Uygun yamaç paraşütü gösterileri ile renk katarken Fethiye Limanı üzerindeki uçuşlar halk tarafından alkışlar arasında izlendi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Süleyman Çalışkan, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan ve diğer ilgililer roket uçurmak için büyük heyecan yaşadı. Yapılan gösteriler sık sık alkış aldı.
SAATCI İLE MİLLETVEKİLİNİN İL ŞAKASI
Fethiye Şehit Fethi Bey Anıtı önünde yapılan törenin ardından protokol üyeleri ile birlikte Beşkaza Meydanı'ndaki gösterileri izlemeye giden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir arasında ilginç bir diyalog yaşandı.Belediye Kültür Merkezi önündeki "Fethiye il olsun" konulu imza stantını gören CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Demokrat Partili Behçet Saatcı'ya "Ben Ankara'da Mecliste Fethiye'nin il olması ile ilgili teklif vermiştim. Bir teşekkür bile edilmedi" deyince, Saatcı da"siz imzanızı atın.Seçimler yaklaşıyor.Fethiye'nin il olmasına destek verin" dedi. Milletvekili Nurettin Demir de siz bir teşekkür bile etmediniz. Ne imzası? Diye cevap verirken Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de"Benden yardım beklemeyin.Aranıza girmem" diye konuştu.