Genel Koordinatör Yöneyin verdiği bilgiye göre Coşkunöz, Eskişehirdeki tesisinde yeni nesil savaş uçakları JSFlere yönelik çalışacak.
Otomotiv yan sanayi, inşaat, lojistik ve savunma-havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren 12 şirketi ile ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayan Coşkunöz Holding için 2006'nın, 'ciroda hedeflerin tuttuğu', 'karlılıkta ise düşük döviz kuru nedeniyle bir miktar azalmanın yaşandığı' yıl olduğunu söyleyen Genel Koordinatör Cenk Yöney, 2007'yi istihdamda 2 bin 300 kişi ile kapatmayı amaçladıklarını kaydetti.
Büyük hedef ve projeler
"Önümüzü daha iyi görebilir pozisyondayız. Bu yıl da buna benzer bir durum yaşıyoruz" diyen Yöney, otomotiv sektöründe gelişen potansiyele dikkat çekti. TAYSAD ile OSD'nin raporlarına göre, 2008de Türkiye'de 1 milyon 400 bin adetlik araç üretiminin söz konusu olduğunu belirten Yöney, bu kapasiteye ulaşıldıktan sonra yeni yatırımların gerekli olacağını ifade etti.
Yöney, "Bu, ya 'yeni bir ana sanayi gelecek', ya da 'mevcutlar tevsii yatırımı yapacak' anlamına geliyor. Biz de Grup olarak bu yatırım hedefine odaklandık ve ihracatımızı üstüne koyarak tevsii yatırımlarımıza tam gaz hız verdik. Mesela dört ay sonra Türkiye'de otomotiv yan sanayinde bir ilk olan projemiz devreye girecek. Dış yüzey parçası basabilecek büyüklük ve kalifikasyondaki bu pres hattımız 10 milyon dolara mal oldu. İçinde hiç insan çalışmayacak. Dolayısıyla ben otomotiv sektörünü belli bir dinamizm ve istikrar içinde görüyorum. Bu nedenle yeni yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bursa OSB'deki tesisimiz ile diğer yabancı ortaklı şirketlerimizin kapasitesi son üç yılda döviz bazında ortalama yüzde 25'e tekabül edecek şekilde arttı. Bu, ciddi bir büyümedir" dedi.
Rakip fazla, sorunlar aynı
Otomotiv sektöründe Türkiye'nin rakiplerinin fazlalaştığını da vurgulayan Yöney, Çin'in altı milyon araç ürettiğini, İran'ın ise kendi markasını yarattığını ifade etti.
Havacılıkta da güçlü
Otomotiv dışında radyatör ile Eskişehir'de savunma ve havacılık sanayine yönelik yatırımları olduğunu hatırlatan Cenk Yöney, inşaatı devam eden Eskişehir'deki tesisin Ekim veya Kasım'da açılacağını vurguladı. Bu tesiste uçak sanayine hem motor hem de gövde parçaları işleyeceklerini anlatan Yöney, "Askeri bir proje ancak sivil uçaklar da var. Airbus ile Boeing müşterilerimiz arasına girecek. Bu projenin ana kontraktörü Ankara'daki TAI. Orası çok özel bir tesis olacak. Uçak sanayinin gerektirdiği çok ağır şartları, çok fazla sayıdaki özel istekleri yerine getireceğiz. Türkiye'de bu alanda çalışan 3-4 fabrikadan biri olacak. Bu yatırımı neden Eskişehir'de yaptık? Nasıl ki Bursa, otomotiv alanında bir merkez ise, Eskişehir'de havacılıkta bir merkez. Ayrıca orada maliyetler Bursa'ya göre daha ucuz, hem de kalifiye eleman bulmamız daha kolay. Stinger savaş uçaklarına parça üretme işi, Bursa'daydı. Bu iş artık bitti. Şimdi yeni nesil savaş uçakları var. JSF deniliyor. Bunu, deniz, kara ve hava platformu beraber kullanacak. Amerikan projesi, F 16'ların yerini alacak. Konsorsiyum bu uçakları satarken, anlaşma dahilinde pastadan bir miktar payı da Türkiye'ye veriyor. Uçak sanayinde dinamikler farklı. 'Senden tanesi 100 milyon dolar olan uçakları alırım ama sen de karşılığında bana 10 milyon dolarlık iş vereceksin' deniliyor. Bunu TAI alıyor ve yerli sanayi içindeki partnerlerine dağıtıyor. Bu alanda Avrupa'nın da alternatif bir uçağı var. Bunlardan birisi, ya da her ikisi yarı yarıya seçilse bile iki projeden de pay alacak şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında Milli Savunma Bakanlığı'nın yine bizim iş kolumuza giren alanlardaki taleplerine de Bursa'daki fabrikamızda cevap veriyoruz. O işleri de Eskişehir'e taşıyacağız" diye konuştu.