ThalesAlenia Space, Telespazio ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından Türkiye Savunma Bakanlığı için geliştirilen Göktürk gözlem uydusu çevresel testlerin başlatılması için Ankara AIT merkezine sevk edildi.


Ana yüklenici olarak Telespazio ve Türkiye Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan global sözleşme, yüksek çözünürlüklü optik sensorle donatılan bir Dünya gözlem uydusu, Türkiye’de inşa edilecek olan bir uydu entegrasyon ve test merkezi ile görev komutası, yörünge içi operasyon ve veri toplama ile işlemeden sorumlu olan komple yer segmentini içermektedir. Yerel sanayi ortakları arasında TAI, Aselsan, Tübitak UEKAE, Roketsan ve TR Teknoloji yer almaktadır.


ThalesAlenia Space uydunun yapımını ve Türkiye’de entegrasyon ve test merkezini geliştirirkenana yüklenici ve sistem entegratörü olan Telespazio ise yer segmentinden, uydu fırlatma hizmetinden, fırlatma güvenlik temininden, fırlatma ve erken yörünge aşaması da dahil olmak üzere sistem operasyonlarından, yörünge içi test aşamasından ve son kullanıcıya entegre lojistik desteğinden sorumludur.
Türk sanayi sektörü sistem tasarım ve geliştirme aşamalarında ve ayrıca bazı Göktürk sistem bileşenlerinin tedarik edilmesinde rol almıştır: TAI uydu faydalı yük temininden, Aselsan yer segmenti bileşenleri, görüntü veri alımı ve işlemesinden, TÜBİTAK UEKAEise uzaktan komut ve telemetri şifreleme cihazlarından ve AITC binasının TR Teknolojisinden sorumludur.
ThalesAlenia Space tarafından geliştirilen Proteus platformu kullanılarak üretilen Göktürk uydusu, yüksek çözünürlüklü bir optik cihaz içermektedir. Kurulumu ve entegrasyonu yapılan Göktürk uydusu çeşitli uyduları eş zamanlı olarak entegre etmek üzere tasarlanan Ankara’daki yeni uydu entegrasyon ve test merkezine sevk edilmiştir.
ThalesAlenia Space, Telespazio ile akdedilen Göktürk-1 sözleşmesi çerçevesinde, anahtar teslim bir entegrasyon ve test merkezi sunabilen uzay sanayisindeki ilk şirket olacaktır.
3,000 metrekareden daha büyük bir alana yayılan Class 100,000 temiz odaları uydu entegrasyon ve testi için gerekli olan tüm son nesil ekipmanları barındıracaktır. Sistemler bir mekanik titreşim test tezgahı (karıştırıcı), 950 metre küplük akustik bir test odası, 350 metre küpü aşkın ölçüm yapan bir ısıl vakumlama odası, bir kompakt anten test kalibresi ve güneş panellerinin ile antenlerin konuşlandırılması için destekler içermektedir. Diğer kaynaklar uydunun fiziksel özelliklerini (ağırlık, yer çekimi merkezi, atalet)  test etmek için gerekli sistemi ve elektromanyetik uyumluluk (EMC) test sistemlerini içermektedir.  
Savunma Sanayisi Müsteşarı (SSM) Prof. Dr. İsmail Demir, “Göktürk-1 Programı Türk uzay ve uydu yol haritası açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Şimdiye kadar RASAT ve Göktürk-2 uyduları uygun olarak üretilmiş, uzaya fırlatılmış ve kusursuz şekilde çalışır durumdadırlar. Göktürk-1 programıyla kazanılan deneyimle birleştirilen bu mirasların üzerinde Türkiye an itibarıyla Ankara’da bulunan son teknoloji ürünü Kurulum Entegrasyon ve Test Merkezi (AITC) tesisinde yeni dünya gözlem ve iletişim uydu sistemleri üretme niyetindedir. TUSAŞ sorumluluğu dahilinde çalıştırılacak olan AIT Merkezinin hem yerel hem de uluslararası programları için kullanılması amaçlanmaktadır” dedi.
Telespazio CEO’su LuigiPasquali: “Dünya gözlem sektöründeki geniş deneyimi sayesinde, Telespazio önemli uluslararası programlarda bir lider rolü oynamakta ve Space Alliance’deki ortağıyla birlikte müşterilerine geniş çaplı son teknoloji ürünü çözümler sunabilmektedir. Bu deneyim, Ana yüklenici olarak, tüm sistemin yönetilmesinde ve Türk sanayilerinin de katkılarıyla, uzmanlıklarının geliştirilmesine olanak sağlayarak ve ihracat pazarında gelecek işbirliğinin yolunu açarak, Göktürk’ de yansıtılmıştır” dedi.


ThalesAleniaSpace’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jean LoïcGalle : “ThalesAlenia Space yabancı bir müşteriye yüksek çözünürlüklü bir optik gözlem uydusu yapan ve onu yabancı bir AIT merkezine teslim eden ilk uydu üreticisi olacaktır. Bu önemli dönüm noktası hem Space Alliance’in yeni bir başarısını hem de ThalesAleniaSpace’in kendi uzay programlarını genişletmek isteyen ülkelerin doğal bir ortağı olma kabiliyetini yansıtmaktadır” dedi.