İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda iç hat yolcuları artık daha mutlu Tek noktada arama İZMİR'de TAV'ın işlettiği Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde önemli bir karara imza atıldı.

Eskiden iki kez üst ve bagaj araması olduğu için vakit kaybeden yolcular, artık 'check in' yaptırdıktan sonra tek arama noktasından, ancak daha gelişmiş cihazlardan geçtikten sonra uçağa binme olanağı elde etti.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, uluslararası normlarda ideal bir sisteme geçildiğini söyledi. TAV'ın işlettiği, Adnan Menderes Havalimanı'nda Türkiye'nin en büyük İç Hatlar Terminali'nde, yarından (Çarşamba) itibaren devrim gibi biri gelişme hayata geçecek. İç hatlardaki, ilk giriş güvenlik kontrol noktaları kaldırılacak. Diğer havalimanlarına örnek olacak uygulamayla, eskiden iki kez üzerleri arandığı için yolcuların yaşadığı vakit kaybının önüne geçecek. Bunun yanında yakınlarıyla kolaylıkla limana girecek olan yolcular, 'check in' yaptıktan sonra uçağa giderken tek noktada aramadan geçirilecek. Böylelikle hem aramalarda yaşanan sıkıntılar tek seferde bitmiş olacak hem de yolcuların uçağa alınma süreleri ile bekleme anları da kısalacak. 2014 yılında 11 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Adnan Menderes Havalimanı'nda, Türkiye'de ilk kez hayata geçecek uygulama için uzun süren hazırlıklar artık bitti. İlk arama noktasındaki X ray cihazlarının kaldırılmasının ardından, güvenlik zaafiyeti yaşanmaması için de bir dizi önlem hayata geçirildi. Bu noktada görevli personel yeni açılan alanlarda, görevlerine devam edecek. Tek noktada yapılacak güvenlik taramasında çok özel cihazlar kullanılacak ve özel eğitimden geçmiş güvenlik görevlileri çalışacak.
İzmir Valisi Mustafa Toprak ise, 'Uluslararası kuralların kriterlerini, alt yapısını oluşturduktan sonra böyle bir karar alındı. Bu karar alınma aşamasına kolay gelinmedi. Önemli bir alt ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Hassas bir konu içeriye bir olumsuzluk girmesi uçağın ve yolcunun güvenliğini tehlikeye sokar. Sistematik bir alt yapı kuruldu. İki noktanın tek noktaya indirilmesi olumsuzluk yaşanmadan devam etmesi lazım. Vatandaşlarımızın uluslararası üst düzeydeki normlara ulaşması açısından daha az kontrol edilmesi önemli. Tek arama noktası ama daha etkin olacak. Şimdi 50 geçiş varsa ve hepsinde arama yapılırsa bunun adı kontrol değildir. İdeal normla daha az zaman kaybedileceği gibi, hızlı hareket edilecek bir konsept yaptırılacak. Birinden geçen diğerine takılıyor imajı şimdi tekten geçecek ama olumsuzluğun oraya da takılması lazım. Bunun önlemleri alındı" dedi.