Türkiye’nin teknoloji devlerini, proje sahiplerini ve yatırımcıları bir araya getirmek üzere yola çıkan High-Tech Port by MÜSİAD’ın ikincisi 6-8 Ekim 2015 tarihleri arasında Katar Ulusal Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. İki ülkenin savunma sanayisinin büyük oyuncularını buluşturacak olan High-Tech Port by MÜSİAD Qatar, iki ülkenin ortak düzenlediği ilk fuar olma özelliği taşıyor.
Kurulduğu ilk günden itibaren Türkiye’nin önüne vizyon açacak projeleri koyan MÜSİAD,  “yüksek ahlak, yüksek teknoloji” mottosuna bağlı olarak hazırlamış olduğu High-Tech Port projesiyle, Türkiye’nin teknolojik ürünlerini dünya pazarları için görücüye çıkarırken, Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firmalarını ve hedef pazarları bir araya getirmeyi amaçlıyor.
Türkiye ve Katar işbirliğiyle yapılacak High-Tech Port by MÜSİAD Qatar fuarı, ülkemizi 2023 ideallerine bir adım daha yaklaştıracak bir proje olarak MÜSİAD işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. 6-8 Ekim 2015 tarihlerinde Katar’da gerçekleşecek fuarda Türk ve Katar’ın savunma sanayisi oyuncuları işbirliği yapma fırsatı bulacak.
SAVUNMANIN DEVLERİ FUARDA
Türkiye Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri himayelerinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile birlikte organize edilen projenin, Katar tarafında resmi ortağı “Katar İş Adamları Derneği”. Savunma Sanayii, Havacılık ve Uzay, Deniz Sistemleri, IT ve Mühendislik, alanlarını kapsayan fuara Türkiye’den BMC, Aselsan, Havelsan, TAI, Roketsan ve THY Teknik başta olmak üzere 70’e yakın firma katılacak.
Türkiye’nin ilk bölgesel jet uçağı TRJet Ortadoğu’da ilk kez görücüye çıkacak. En yeni teknoloji ürünlerini dünya vitrinine ilk defa çıkaracak olan şirketlerden BMC de, 7 tane büyük savunma aracın tanıtımını fuarda gerçekleştirecek.
“HIGH-TECH PORT BY MÜSİAD TÜRKİYE’NİN VİTRİNİDİR”
High-Tech Port projesinin MÜSİAD ve ülkemiz için hayati bir önem taşıdığını ifade eden MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Son yıllarda gelişen stratejik teknolojiler, MÜSİAD Uluslararası Fuarlarının önemli alanlarından birisi oldu. İlkini Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz High-Tech Port, bizim ve ülkemiz için hayati bir önem taşımaktadır. Dünya, eski dünya olmadığı gibi Türkiye de artık eski Türkiye değildir. Bugün 10 yıl sonrasını planlayabilen; 50 yıl sonrasını hayal edebilen bir Türkiye var. MÜSİAD işte tam da bu noktada Türkiye’nin stratejik hedeflerine uyumlu bir şekilde elini taşın altına koymaya devam ediyor. High-Tech Port By MÜSİAD, Türkiye’nin ileri teknolojik üretim yapısının adeta bir vitrinidir. Geçen yıl 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilen proje, yoğun yurtiçi katılımının yanı sıra 51 devlet başkanı ve bakan, 123 ülkeden 7 bin 250 uluslararası iş adamı başta olmak üzere 120 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu yılki hedefimiz elbette çok daha fazlasını sağlamak olacak.” dedi.
“STRATEJİK ORTAKLIK HEDEFLİYORUZ”
High-Tech Port by MÜSİAD Qatar projesiyle, Türkiye ve Katar'ın stratejik ortaklığının sergileneceğini anlatan Olpak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje Körfez Bölgesi'ndeki etkin fonlarla 'Ortak Girişim' kurulma imkânı sunacak. Amacımız Türk savunma sanayisini Orta Doğu/ Körfez ülkelerinin teknoloji ihtiyaçlarına ve rekabetçi pazar oyuncusu arayışlarına cevap verebileceğini göstermek. Bölge ülkeleriyle mevcut ticari ilişki ve yatırımların geliştirilmesini sağlayacak. İş ve iletişim ağını genişletecek." 
High-Tech Port projesinin ortaya çıkış süreciyle ilgili de bilgi veren Olpak, şunları anlattı: "Dünya parayı idare edenlerin değil, teknolojiyi yönetenlerin hükümdarlığı altındadır. Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Han, çağ açıp çağ kapatan İstanbul'un fethini o dönemin en yüksek teknolojisine sahip 'Şahi Topu'nu döktürerek kazanmıştır. Avrupa'da buharlı makinelerin icadıyla teknoloji yönetimi dolayısıyla dünya yönetimi el değiştirmiştir. Aynı şekilde, Amerika'da ABD ordusunun bir iletişim kabiliyeti olarak ortaya konan internetin keşfinin dünyayı dijital bir mecraya taşıdığı ve ABD'yi dünyanın süper gücü haline getirdiği söylenebilir. Bu felsefeden hareketle 'Dünyayı yöneten güç para değil, teknolojinin hâkimiyetidir' vizyonuyla yola çıkan High Tech Port By MÜSİAD, felsefenin tüm dinamiklerini bir araya getiren yüksek-ileri ve stratejik teknolojiler fuarıdır."