Bursa, Yalova ve Bilecik gibi geniş bir bölgeye hizmet veren Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, 1 helikopter, 86 araç ve 420 personel ile muhtemel bir yangına karşı teyakkuz halinde beklerken, helikopterin de havadan müdahale ettiği orman yangını tatbikatı nefes kesti.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen yangın söndürme helikopteri 30 Eylül tarihine kadar Bursa’da hizmet verecek. 86 yangın müdahale aracı ve 420 personel ile Bursa Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, günün her saatinde anında müdahale olacakmış gibi teyakkuzda bekliyor. Bursa’daki ormanlık alanın toplam 484 bin hektar alan olduğunu ifade eden Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, bunun 76 bin hektarı 1. derece, 111 bin hektarı 2. derece ve 297 bin hektarlık alanı ise yangına 3. derece hassas ormanlar olduğunu söyledi. Can, “86 araç ve 420 personelin haricinde 1 yangın helikopteri Bursa’da görev yapacak. 2 saat 15 dakika kadar havada kalabiliyor. 6 kişilik bir ekip taşıyan helikopter, ihbar sonrasında yaklaşık 10 dakikada havalanıp müdahale için hazır hale geliyor. 2 buçuk ton su ile insanların ulaşamadığı noktalarda çok etkili oluyor. Helikopter bunun haricinde karadaki ekiplerimizin rahat çalışabilmesi için yangının hızını kesiyor. Tabii tek başına helikopter yangın söndürmeye yetmez. Ayrıca yangınlara anında müdahale edilebilmesi için bölgemizdeki köylere 87 adet 3 tonluk su tankı dağıtıldı. Bunun haricinde yardıma ihtiyaç duyulduğunda İstanbul, Çanakkale ve Balıkesir’den de yardım alacağız" dedi.
Tatbikat nefes kesti
Yangın helikopteri ile yapılan tatbikat nefesleri kesti. İhbarın ardından kısa sürede havalanan helikopter, göletten su almak için yola çıktı. Gölete su almak için yakınlaşan helikopterin pervanesi gölet üzerinde görülmeye değer manzaralar oluşturdu. Suyu aldıktan sonra tekrar yükselen helikopter, tatbikat alanındaki ağaçların üzerine yaklaşık 2 buçuk tonluk suyu boşalttı. Helikopter kalkmadan gazetecilerin görüntü almak için yaklaşması zor anlar yaşanmasına sebep oldu. Pervanelerin rüzgarıyla yere düşme tehlikesi atlatan basın mensupları, helikopterin havalanması ile derin bir nefes aldı.
Uçak,Helikopter ve DRONE (İnsansız Hava Aracı) Sigortası hakkında bilgi almak ya da poliçe yaptırmak  için uzman kadrosuyla Türkiye'nin her yerinde hizmet veren MERKA Sigorta Hizmetleri'ne aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.
Tel : 0212 570 13 83- 0533 815 20 13
Faks : 0212 571 36 91
 E-posta : merihzengin@merkasigorta.com
 merka@merkasigorta.com