Fransa merkezli havacılık şirketi Airbus, büyük projesini açığa çıkardı. Airbus, yolcuları şehir içinde bir noktadan diğer noktaya taşıyacak akıllı robotlar geliştirdiğini duyurdu.
Tesla ve Google şirketleri hızla sürücüsüz araçlar üzerinde çalışmalar yaparken şimdi de Airbus, otonom sürüş teknolojisine sahip uçan robotlar geliştirdiğini duyurdu. İki nokta arasında yolcu taşıyacak uçan robotlar, yolcuları bir noktadan alıp, yolcunun istediği başka bir noktaya kadar kendi başına götürebilecek ve yolcuyu istediği yerde bırakabilecek. Dikey iniş ve kalkış da yapabilen robotların testlerine önümüzdeki sene başlanacak.
Yoğun şehir hayatını kolaylaştırmak isteyen Airbus, Vahana isimli projesini gün yüzüne çıkardı. Vahana projesine göre dikey iniş ve kalkış yapabilen otonom sürüş yeteneğine sahip robotlar taksi gibi çalışıp yolcuları belirli noktalar arasında taşıyacak. Akıllı telefon uygulamaları üzerinden çağrılabilecek araçlar ilk etapta pilotlar tarafından kullanılacak ve daha sonralarda gerekli izinler alındığı taktirde sürücüsüz olarak görevlerine devam edecek. Araçların testleri 2017 yılında başlayacak.