Demiryolları THY gibi uçacak..!!!.HY’nin elde ettiği başarı tüm dünya da dikkatle takip edilirken Türkiye’deki bir çok şirket tarafından model alınarak uygulanmaya çalışılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birdal, "Havacılık alanındaki gelişmeyi biz model olarak demiryolları sektörüne aktarmak istiyoruz ”dedi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, havacılık alanındaki gelişmeyi model olarak demiryolları sektörüne aktarmak istediklerini belirterek, "Serbestleşmeyle birlikte demiryollarının hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz." dedi.
Almanya'nın başkenti Berlin'de devam eden Uluslararası Demiryolu Teknolojileri, Sistemleri ve Araçları Fuarı'nda (InnoTrans Berlin 2016) gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de demiryolu sektörünün 2003'ten bu yana ciddi bir sıçrama yaptığını söyledi.
Türkiye'de 13 sene önce havacılıkta da benzer gelişmeler yaşandığını hatırlatan Birdal, "2003 yılına kadar Türkiye'de tekel diyebileceğimiz tek bir şirketin havayolu taşımacılığı vardı. Bu tekel kaldırıldığında Türkiye'nin hem yurt içinde hem de yurt dışından aldığı pay arttı. Türkiye, dünyada önemli havayolu sektörüne sahip ülkelerden biri haline geldi. Havacılık alanındaki gelişmeyi biz model olarak demiryolları sektörüne aktarmak istiyoruz. Serbestleşmeyle birlikte demiryollarının hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz."dedi.
Yüksek hızlı trenle tanıştık
Türkiye'nin bu dönemde ilk kez Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile tanıştığını bildiren Birdal, "Sadece YHT değil, 10 bin kilometreden fazla eski demiryolu hatları yenilendi, hizmete sunuldu konvansiyonel hatlarımız. Bunun dışında bin 200 kilometre YHT hattı yapıldı, hala yapılmaya devam ediyor." Şeklinde açıklama yaptı.
YHT'nin Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir güzergâhlarında işletildiğini dile getiren Birdal, Başkent'i batıda İzmir, doğuda Sivas'a ve daha ilerisine bağlayacak hatların yapımının sürdüğünü belirtti.
Özel şirketler yolcu da taşıyacak..
Orhan Birdal, demiryolu sektörünün 2003 yılından bu yana şaha kalktığına dikkati çekerek
Demiryollarındaki şahlanışın süreceğini kaydetti. Birdal, "Türkiye, demiryolu taşımacılığına aslında susamış durumda. Cumhuriyet'in ilk yıllarında büyük Atatürk'ün direktifiyle başlayan demiryolu sektörü maalesef bir dönem tamamen ihmal edildi. Demiryoluna olan ihtiyaç, hükümetimiz tarafından çok iyi değerlendirildiği için tekrar bir ivme kazandırıldı. Bundan sonra da devam edecek." ifadelerini kullandı.
Birdal, bu yıldan itibaren demiryollarının serbestleştirildiğini anımsatarak, Özel firmaların da hem yolcu hem yük treni olarak işletebileceklerini kaydeden Birdal, bunun demiryolu sektöründe rekabeti getireceğini bildirdi.
Yabancı yatırımcılara kapılar açık
Türkiye'de demiryolu sektöründe yabancılarla birkaç tesis inşa edildiğini anlatan Birdal, Çinlilerle Ankara Sincan'da, Korelilerle Sakarya'da ortak fabrikalar kurulduğunu ifade etti.Birdal, Türkiye'de üretilecek tren setlerinde yerlilik oranını mümkün olduğunca yükseltmek istediklerini söyledi.
TCDD'nin Siemens firmasından sipariş ettiği yüksek hızlı "Velaro Türkiye" adlı treni de inceleyen Birdal, bunun tamamen Türkiye için dizayn edildiğini, bu trenlerin "konforun zirvesinde" olduğunu sözlerine ekledi.