Türk Hava Yolları’nın Katmandu’da iniş sırasında pistten çıkan Airbus A330-300 tipi ‘Göbeklitepe’ uçağı, yüksek tamir maliyeti nedeniyle hizmetten çıkartılmıştı. Kullanılabilecek parçalarının önemli bölümü sökülen uçak, Katmandu’da bekliyordu.


Sigorta şirketine geçen uçak, geçtiğimiz günlerde bir pilot tarafından satın alındı. Kokpit.aero'nun ulaştığı bilgiye göre halen ATR72 tipi uçaklarda öğretmen pilot olarak görev yapan Bed Upreti, uçağı ‘havacılık müzesi’ haline getirecek.Bu bilgiye sosyal medya üzerinden arkadaşları ile paylaşan Upreti, A330’un havacılığın sevdirilmesi için kullanılacağına dikkat çekti.
Bed Upriti, 2015’te Nepal’in ilk uçak müzesini açmıştı.Katmandu’ya 500 kilometre mesafedeki Dhangadi’de açılan müzede hizmetten çıkan bir Fokker 100 uçağı kullanıldı. Ziyaretçiler aynı zamanda uçağın kafeterya haline getirilen kabinini gezip havacılıkla ilgili bilgi alabiliyor. Uçağın kokpitinde de oturabiliyor.
PİSTTEN ÇIKTI
THY’nin A330-300 tipi yolcu uçağı, 4 Mart 2015’te iniş sırasında pistten çıkarak ağır hasarlanmıştı. Yapılan ilk incelemede uçağın Kathmandu’da tamir edilerek tekrar uçurulması, planlanmıştı. Böylelikle THY’ye kırım yazılmayacak ve sigorta primlerinde ciddi bir artışa neden olmayacaktı.
THY Teknik ve Airbus’tan gelen ekip çalışmalara başladı. Hazırlana sonuç raporunda uçağın kanat ve gövde bağlantılarında ciddi hasar meydana geldiği, bu hasarın ancak yeni kanat takılması ile giderilebileceği belirtildi. İlk etapta 60 milyon dolar civarında olması gereken tamir masrafı, son raporla birlikte 100 milyon doları aştı.
Bu gelişmeler üzerine uçağın hizmetten çıkartılmasına karar verildi. Havacılık kuralları gereği kazadan sonra uçağın mülkiyeti sigorta şirketi geçiyor. Satış ve diğer işlemler sigorta şirketince yapılıyor.