Türk Hava Yolları Türkiye’nin en büyük havayolu şirketi değil sadece, aynı zamanda Türkiye’yi dünya çapında temsil eden en önemli markalarından bir tanesi.

Türk Havayolları 3. Havalimanı projesi ve son yıllarda yaptığı ataklar ile uluslararası havayolu şirketleri içerisinde çok daha fazla göz önünde artık.

Bu göz önündeliğin bir de bedeli var. THY uluslararası hava oyuncularının açık hedefi haline geldi. Türkiye, THY ile hava taşımacılığında çağ atlarken, birilerinin pastasının dilimleri ufalacak olduğundan, büyük havayolu şirketleri THY için karalama, yıpratma kampanyaları ve marka suikastleri düzenlemek için adeta sıraya girmiş durumdalar.

Uluslararası havayolu şirketlerinin, tedirginlik içinde THY’ye karşı saldırıya geçmiş olmaları anlaşılabilir bir şey.

Bu döngü içerisinde doğal olmayan ve anlaşılamayan ise bu değerli ve büyük markaya hizmet etmiş, THY’nin eski Basın Müşaviri Ali Genç’in de içerisinde bulunduğu bir grubun THY’ye adeta karalama kampanyası başlatmış olmaları.

THY Basın Müşaviri olarak görev yaptığı dönemde Doğan Medya grubu ile yakın ilişkileri olduğu iddialarıyla gündeme gelen Ali Genç’in, görevden ayrıldıktan sonra THY’ye karşı almış olduğu tutum gerçekten şaşırtıcı.

Ali Genç ve Kenan Erçetingöz’ün kurmuş oldukları ucuyoruzz.com adlı internet sitesine göz atıldığında THY karşıtı tutum alenen göze çarpıyor.

Genç’in ortağı Çetingöz THY’nin sadece yemeklerini değil, uçuş saatlerinden, yolcuların uçağa taşınış biçimine kadar eleştiri yağmuruna tutuyor.

Hatta bir adım daha ileri gidip, yolculara “kargo” sıfatını yakıştararak; “gerçek ve gerçek olmayan business yolcular aynı otobüsle ayakta-mayakta sanki kargo gibi yollanacak uçağa!” deme cesaretini gösterebiliyor.

15 Temmuz sonrası THY’de gerçekleştirilen işten çıkarılmalarla ilgili kaleme aldığı yazısı da çok konuşulan Ali Genç’in son yazısı yine çok manidar; ‘Yeni havalimanı “yolcu dostu” olabilecek mi?’ diye soran Genç, projeye gecesini gündüzüne katanların düşünemediği ayrıntıları keşfetmiş havasıyla THY’ye salvolarını devam ettiriyor.

Uluslararası oyuncuların değil de, THY’de sergilenen emeği ve verilen mücadeleyi bilen bir ismin sergilediği bir tutum gerçekten şaşkınlık verici.

THY'nin attığı adımların ve getirildiği noktanın en yakın şahitlerinden olan bir ismin, sürece yapıcı yaklaşımlarla yaklaşmak yerine, görev değişikliği sonrası sarıldığı hırçın ve eleştirisel tutum akıllara çıkar ilişkilerine dair soru işaretleri getirmesi kaçınılmaz.

Şaşkınlık veren diğer bir durum ise, THY’ye karşı adeta sistematik bir saldırı yapan, beğenmemezliğin doruklarında gezen Kenan Erçetingöz'ün uçuyoruzz.com'unun ortağı Ali Genç’in aynı zamanda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil’in danışmanlığını yapıyor olması...