Son dönemlerde havayolu şirketleri arasında yaşanan “business ve first class” savaşları yeni bir pazarın doğmasını sağladı. Dünyada 3 binden fazla özel jeti ve 800 operatörü bünyesinde bulunduran ve 2013 yılında Amerika'da kurulan özel jet kulübü “JetSmarter” Türkiye'de hizmet vermeye başladı. Hürriyet Gazetesi’nden Ceyhun Kuburlu’nun haberine göre ortakları arasında dünyaca ünlü rapçi Jay-Z'nin de bulunduğu kulübe yıllık 11 bin 500 dolar karşılığında üye olunuyor. Bu ücret ile aynı kıtada sınırsız yolculuk imkanı tanınıyor.
İstanbul-Londra hattının açılmasıyla ise New York'a bu hat üzerinden aktarmalı bir şekilde 2 bin 300 dolara özel jet ile uçmak mümkün olacak.
Beyonce Knowles ile evli olan Jay-Z özel jetlerle seyahat ediyor.
MALİYETİ 500 BİN EURO
Dünyada özel jet pazarının son yıllarda daraldığını anlatan JetSmarter Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Erdağ, şu bilgileri verdi: “İşadamları ve ünlüler, bugün dünyada fiyatları 75 milyon doları bulan özel jetleri satın almak yerine kiralama ya da bizim gibi sistemler üzerinden kullanmaya yöneliyorlar. Sadece Amerika'da 15 bin adet iş jeti bulunuyor. Bunların yüzde 3'ü işadamlarına ait. Amerika'da daha çok kiralama ve operatörler kullanılıyor. Türkiye'de ise 122 adet iş jeti var.
7 BİNDEN FAZLA ÜYE VAR
Kriz dönemlerinde ilk satılan iş jetleri oluyor. Bugün yıllık maliyetleri 500 bin Euro'ya kadar çıkıyor. Bu maliyetler çok yönetilebilir değil. Bunun için de daha çok kiralanıyor.” Özel jet kulübüne dünyada 7 binden fazla kişinin üye olduğunu söyleyen Erdağ, sistemi şöyle anlattı: “Bu uçaklar işadamlarına veya şirketlere ait değil. Yani patronların boş duran uçaklarını kullanmıyoruz. Tamamen operatörlerin yani özel havayolu şirketlerine ait uçaklar. Bu iş için kurulmuş şirketlerin uçakları. Patronların uçaklarını bu sisteme dahil etmek zor çünkü kanuni sınırlar var. Bu bir paylaşım ekonomisi değil. Sistem Avrupa ve Amerika arasında çok iyi bir noktaya geldi. Şimdi İstanbul hattı ile Avrupa ve Amerika'yı Ortadoğu ülkelerine bağyacak. 2020'de en büyük özel jet şirketi olmayı hedefliyoruz.” Erdağ, “İstanbul-Londra hattının açılmasıyla Londra üzerinden New York'a ulaşılabilecek. Bunun ücreti de 2 bin 300 dolar” dedi.