Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan üçüncü dalga kahve akımı, bu vazgeçilmez içeceğe hak ettiği değeri veriyor. Kahve tutkunları fincanlarındaki bu lezzetin, çekirdeğinin geldiği bölgeden kahve kavurma tekniklerine, kullanılan ekipmana kadar her detayına önem veriyor. Bu değişimi ve beklentileri yakından gözlemleyerek analiz eden BTA, artık misafirlerine Kronotrop tarafından özenle seçilmiş ve taze kavrulmuş çekirdeklerle hazırlanan kahveleri sunuyor.


Kolombiya’da yetiştirilen Arabica çekirdeklerinden elde edilen bu özel kahve, damakta belirgin, doğal tatlımsı bir aroma bırakıyor. Endüstriyel kahveden farklı olarak, French roast derecesinde, taze kavrulmuş çekirdeklerden anında öğütülerek hazırlandığı için ise son derece lezzetli.


Konuya ilişkin konuşan BTA Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İbrahim Demir, “BTA olarak önceliğimiz her zaman misafirlerimiz. Onların beklentilerine yanıt verebilmek, kaliteden ödün vermeden onlara en iyi hizmeti sunmak için çalışıyor, ürünlerimizi de aynı özenle seçiyoruz. Kronotrop ile çalışmaya da bu nedenle karar verdik. Sekiz ülkede 16 havalimanında hizmet veriyoruz. Bu noktalarda en çok tüketilen içeceklere baktığımızda kahve üst sıralarda yer alıyor. Biz de misafirlerimize butik üretim bir kahve sunmak istedik. Kronotrop’un en kaliteli çekirdeklerden BTA için özel olarak hazırladığı bu kahveyi misafirlerimizin de çok beğeneceğine inanıyoruz” dedi.
2016 yılında BTA’nın yiyecek içecek hizmeti sunduğu 300’ü aşkın noktada 36 ton kahve tüketildi, 2 milyon 531 bin 145 adet kahve satışı gerçekleşti.