Kapsamlı uçuş testi programını takiben, CFM International'ın LEAP-1A motorlarıyla güçlendirilen A321neo'ya Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından ortak ‘Tip Sertifikası’ verildi.
A321neo’nun Tip Sertifikaları, EASA’nın Sertifika Direktörü Trevor Woods, FAA’nın Uçak Sertifika Hizmetleri Ulaştırma Müdürü Michael J. Kaszycki tarafından imzalandı. Sertifikalar Airbus’ın A320 Ailesi Programı Kıdemli Başkan Yardımcısı Klaus Roewe ve Airbus A320 Aile Programı Baş Mühendisi Pierre-Henri Brousse'ye teslim edildi.
Airbus Ticari Uçaklar Başkanı Fabrice Brégier, “200 ve üzeri koltuk kategorisinde açık ara pazar lideri olan A321neo, operatörlere yakıt verimliliği, konfor ve çevre performansı açısından mükemmel bir denge sunuyor. Bu sertifikalar, bu önemli aşamaya ulaşmada etkili olan tüm ekiplere ödül niteliğindedir” dedi.
CFM motorlarıyla güçlendirilen A321neo, 160'dan fazla uçuşta 400 uçuş saatini kapsayan sertifikasyon programını başarıyla tamamladı. Bu testlerde uçağın, tüm uçuşa elverişlilik kriterlerini karşılayan tasarım sınırlarının çok ötesinde gövde ve sistemlere sahip olduğu kanıtlandı. CFM motorlu A321neo, NEO Ailesi'nin son 15 ayda sertifikalandırılan dördüncü üyesi. A320neo Ailesi, müşterilerine iki motor seçeneği sunuyor: Pratt & Whitney Pure Power PW1100G-JM ve CFM LEAP-1A.
Dünyanın en çok satan tek koridorlu ürün serisine sahip A320 Ailesi, lansmanından bu yana 92 müşteriden 5000’in üzerinde sipariş alarak %60’lık pazar payına sahip olmuştur. Geniş kabinleri sayesinde A320neo Ailesi'nin tüm üyeleri, ekonomi sınıfında Airbus’ın standart 18 inçlik koltuk genişliğini ve tüm sınıflarda rakipsiz yolcu konforu sunmaktadır.