ABD’nin Boston şehrinde düzenlenen, alanında dünyanın en büyük fuarlarından birisi olan Seafood Expo North America 2017 Fuarı, Türk su ürünleri sektörünün güç birliğine sahne oldu. 19-21 Mart tarihleri arasında düzenlenen fuarda, Türk Deniz Ürünleri sektörünün önde gelen 10 firması yer aldı. İstanbul Su Ürünleri İhracatçıları Birliğinin milli katılım organizasyonuyla gerçekleştirilen fuarda, Egeli ve İstanbullu balıkçılar ABD’li alıcılarla bir araya geldi. ABD pazarı Türk su ürünleri sektörü açısından büyük önem taşırken, her yıl ihracatını istikrarlı bir şekilde artıran sektör, 2008 yılında yaklaşık 5 milyon dolar olan pazarı, 2016 yılı sonunda 24.6 milyon dolara çıkarmayı başardı. Türk Hava Yollarının (THY) 2014 yılında başlattığı İstanbul-Boston seferleri ihracat artışında önemli rol oynarken, dünyada fast food tüketiminin en yoğun olduğu ABD’de uzmanların sağlıklı beslenme için balığı tavsiye etmesinin de bu artışta etkili olduğu belirtildi.


Sagun: "ABD’liler Türk balığını sevdi"
Sektörün ABD pazarında payını artırmak için yıllardır mücadele verdiğini belirten İstanbul Su Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Türkiye Su Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Bu çabaların meyvelerini toplamaya başladık. ABD’ye ihracatımız, her yıl istikrarlı bir şekilde artarak 25 milyon dolara ulaştı. 2017 yılında bu rakamın daha da artması için sektör olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.


Kızıltan: "Kültür balığı daha çok tercih ediliyor"
Ege Su ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise kültür balıkçılığında tüm üretim aşamalarının takip edilebilir olması ve üretimde sağlığa zararlı hiçbir madde kullanılmaması nedeniyle Amerikalı tüketicilerin kültür balığını daha çok tercih ettiğini belirtti. Kızıltan, "Özellikle levrek balığına yoğun ilgi var. Önümüzdeki yıllarda bu pazardaki konumumuz çok daha fazla güçlenecek" şeklinde konuştu.
Türkiye iddialı girdi, Yunanlar pazardan ve fuardan çekildi
Fuarı ziyaret eden Türkiye Boston Başkonsolosu Ömür Budak da, Türkiye'nin iddialı bir şekilde Amerika pazarına girmesi ile Yunanların pazardan silindiğini, hatta fuardan bile çekildiklerini ifade etti. Türk stantlarını fuara ev sahipliği yapan İstanbul Su Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun ile tek tek ziyaret eden başkonsolos, ihracatçılara Amerika pazarı ile ilgili de bilgiler verdi.