Nasıl Pilot Olunur?
Bu mesleğe gönül vermek isteyen tüm gençlerin aklındaki soru ise, ‘Nasıl pilot olurum?’ işte pilot olma şartları neler haberimizde saklı.

2. pilot adayları için genel olarak toparlanan özellikler,

Genel Özellikler
• T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak
• 01.01.1964 – 31.12.1996 tarihleri arasında doğmuş olmak
• En az lise mezunu olmak.
• Adli sicil ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak
• Askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirebiliyor olmak
• Ortaklığın göstereceği yeri base olarak kabul edip orada ikamet etmek
• SHGM’den uçuş kusuru veya disiplinsizlik nedeniyle herhangi bir yazılı ceza almamış olmak
Teknik Özellikler
• Geçerli Frozen ATPL (JAA/EASA/FAA/ICAO) lisansına sahip olmak
• MEP IR geçerlilik tarihi güncel olmak
• B737, B777, A320, A330 uçak tiplerinden birinde tip eğitimi almış olmak ve Type Rating geçerlilik tarihi güncel olmak
• Başvurduğu uçak tipinde en az 750 saat uçuş tecrübesine sahip olmak (simülatör ve line check saati hariç)
• Başvurduğu uçak tipinde uçuşlarına son 2 yıl içinde 12 aydan fazla ara vermemiş olmak

Sağlık Şartları
• ICAO Annex-1 ve JAR FCL-3’deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmak (Adaylar bu şartı sağladıklarını belgeleyen raporu, ilgili hastanelerden kendi imkânları ile temin edeceklerdir) ve güncel Sağlık Sertifikası’na sahip olmak
Türkiye’nin milli havayolu şirketi olan THY’de pilotluk görevini yapmak da bir çok avantajlar elde etmiş oluyorsunuz.
Neden Türk Hava Yolları’nda çalışmak istemelisiniz, Türk Hava Yolları’nda nasıl işe girebilirsiniz, Türk Hava Yolları’da nasıl pilot olabilirsiniz?

Işte Türk Hava Yollarında çalışmanız için geçerli 10 bomba sebep,

1. Türkiye’nin milli havayolu olan Türk Hava Yolları, bayrağımızı dünyanın dört bir yanına taşımanın gururunu yaşatmaktadır.
2. “Avrupa’nın En İyi Havayolu” ödülünü 5. kez üst üste kazanmanın gururunu yaşayan Türk Hava Yolları’nın bu başarısının arkasında mesleğine tutkuyla bağlı olan çalışanları yer almaktadır.
3. Türk Hava Yolları, “Yetiştirilmek Üzere II.Pilot Aday Adayı” istihdamıyla hem havacılık sektörünün gelişimine önemli bir katkı sağlar hem de üniversite mezunu adaylar için eşsiz bir kariyer fırsatı sunarak gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olur.
4. Dünyanın en modern ve yaş ortalaması en düşük filolarından birine sahip olan Türk Hava Yolları, pilotlarına yeni nesil uçaklarda görev yapma imkânı sunar.
5. Türk Hava Yolları; tüm çalışanları için yaratıcılığı ve ekip ruhunu destekleyen, kişisel gelişime olanak sağlayan, düşüncelerin özgürce paylaşılabildiği şeffaf bir çalışma ortamı sunar.
6. Türk Hava Yolları, çalışanlarına sağlamış olduğu sosyal olanakların yanı sıra, tüm bireylerine sektör ortalamasının üzerinde maaş imkânı sunar.
7. Türk Hava Yolları çalışanlarına, geniş bir bölgeye yayılmış servis ağı, doğum, emzirme, ölüm, evlenme yardımları gibi önemli sosyal olanaklar sağlar.
8. Türk Hava Yolları çalışanları, ücretsiz ve indirimli yurt içi/yurt dışı bilet, vize kolaylığı, tüm dünyadaki anlaşmalı otellerde indirimli olarak konaklama olanaklarına sahiptir.
9. Türk Hava Yolları’nda çalışan tüm pilotlar, tam zamanlı olarak istihdam edilir; yaş sınırını aşmadıkları ve uçuş yapmalarını engelleyecek bir durum olmadığı sürece çalışmaya devam edebilirler.
10. Çeşitli kültürleri bir arada barındıran ve her türlü yaşam tarzına ev sahipliği yapan İstanbul, aynı zamanda coğrafi konumu sayesinde dünyanın birçok ülkesine 3 saatten daha az bir mesafede yer almaktadır.