TAV Havalimanları Holding, Al Rajhi Holding ile oluşturduğu konsorsiyumun Suudi Arabistan'da Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları'nın işletme hakkını içeren sözleşmeyi 8 Haziran'da imzaladığını duyurdu.Bahsi geçen havalimanlarının 2016 yılında 3.6 milyon yolcuya hizmet verdiği belirtildi.Yolcu başına hizmet bedelinin 23 dolar olarak belirlendiği ayrıca ifade edildi.
Şirketin KAP açıklaması şöyle:
16 Mart 2017 tarihinde yaptığımız Özel Durum açıklamasında; Suudi Arabistan'da bulunan Yanbu Havalimanı'nın; 24 Nisan 2017 tarihinde yaptığımız Özel Durum açıklamasında da Qassim ve Hail Havalimanları'nın TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip (%50) ortağı Al Rajhi Holding Group ile 30 yıl süreyle işletilmesi konusunda yerel otorite GACA tarafından resmi olarak seçildiğini duyurmuştuk. Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları'nın işletme hakkını içeren sözleşme 8 Haziran 2017 tarihinde konsorsiyum ve GACA arasında imzalanmıştır.
Bahsi geçen havalimanları için işletim süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli hem giden hem de gelen dış hat yolcular için 87 SAR (yaklaşık 23 ABD Doları) olarak belirlenmiştir. 2016 yılında yaklaşık 3,6 milyon yolcuya hizmet veren havalimanları, öngörülen toplam 400 milyon ABD Doları yatırımlarla birlikte, yılda yaklaşık 11,5 milyon yolcuya hizmet verebilecektir. Havalimanının devralınmasının ardından yeni terminal binasi inşaatına başlanılacak olup, inşaat süresi 2-2,5 yıl olarak planlanmaktadır.