Elazığ’a tarifeli uçak seferleri düzenleyen 4 havayolu firmasından birisi olan Onur Air, 13 Haziran itibariyle Elazığ-İstanbul seferlerini durdurma kararı alırken, bu durumun bilet fiyatlarını yükseltmesinden endişe ediliyor...
Kararı değerlendiren STK temsilcileri ve siyasiler, bu karar nedeniyle bilet fiyatlarının yükseleceğini söylerken, kararın geri alınması veya doğacak boşluğun doldurulması için ise çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiler.
Şirketten net bir açıklama yok
Doluluk oranı bir hayli iyi sevilerde olan Elazığ’a tarifeli uçak seferi düzenleyen 4 havayolu şirketi bulunuyordu. Bunlar THY, Anadolu Jet, Pegasus ve Onur Air şirketleriydi.
Bu şirketler tarafından günlük düzenlenen uçak seferleri, bilet fiyatlarının düşmesinde ve bununla beraber geçen yıl 1 milyonu aşkın kişinin havayolunu tercih etmesinde etkili olmuştu. Ancak bu şirketlerden Onur Air, ilimize gerçekleştirdiği tarifeli uçak seferlerini 13 Haziran itibariyle durdurma kararı aldı.
Rusya’ya sefer düzenleneceği gerekçesiyle Elazığ seferlerini iptal edildiği bildirilen şirketten konuya ilişkin net bir açıklama yapılmadı.
İlimiz açısından büyük bir kayıp
Bu durumun ilimiz açısından büyük bir kayıp olduğu belirtilirken, doğacak boşluğun doldurulması veya bu kararın geri alınması için biran önce çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi.
Konuyu değerlendiren STK temsilcileri ve siyasiler de Cazibe Merkezi Programı çerçevesinde ilimizde yaşanacak gelişmelere paralel olarak uçak seferlerinin artmasını beklediklerini böyle bir karar alınmasını anlayamadıklarını belirttiler.
ALAN/ ‘KONUYA İLİŞKİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ’
Kararı kabul edilemez olarak değerlendiren Elazığ TSO Başkanı İdris Alan şöyle konuştu:
“Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde biz uçak seferlerinin arttırılmasını beklerken böyle bir karar alınması bizim açımızdan kabul edilemez. İlimizin imajı açısından da iyi olmayacaktır. Doluluk oranı olarak bölgedeki en iyi illerden biriyiz. Böyle bir karar alınmasını anlam veremiyoruz. Bu karar hem iş adamlarını hem de vatandaşı mağdur edecektir. Ayrıca fiyatlara da olumsuz yansıyacaktır. Bu karardan dönülmesi için elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Konuya ilişkin gerekli araştırmaları yapıp resmi girişimlerde bulunacağız.” dedi.
BAŞ / ‘BOŞLUĞUN DOLDURULMASI GEREKİR’
İlimize sefer yapan şirketlerin yüzde 90 doluluk oranı yakaladığını belirten ASKON Elazığ Şube Başkanı Yakup Baş da bu karara anlam veremediklerini belirtti.
Doğacak boşluğun başta Anadolu Jet tarafından doldurulması gerektiğini ifade eden Baş, “Bildiğimiz kadarıyla şirketin Rusya’ya yeni seferleri açıldı. Bu nedenle buradaki uçakları bu seferlere yönlendirdiler. Şirket açısından Rusya pazarı daha cazip gelmiş görünüyor. Bizim için büyük kayıp. İlk etapta bilet fiyatlarında bir artış olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca yolcu açısından da kayıp yaşanacaktır. Mevcut haliyle bile seferler yetmezken, yüzde 90 doluluk oranları ile seferler yapılırken böyle bir karar alınması vatandaşı ve iş adamlarını mağdur edecektir.
Özellikle Malatya ve Diyarbakır’a yolcu kayması olacaktır. Bu karar seferlerde tahminen yüzde 25 oranında bir açık oluşturacak. Soruna çözüm olarak ilk olarak THY kuruluşu olan Anadolu Jet’in seferlerini çoğaltması gerekiyor. Aksaklığın yaşanmaması için Anadolu Jet’in bu boşluğu doldurulması gerekiyor. Sivil toplum örgütleri olarak gerekli desteği sağlarsak ve bir toplantı düzenleyip THY yetkilileri ile görüşebilirsek belki bir sonuç elde edebiliriz. Çünkü direkt siyasilerin girişimleri ile sonuç elde etmek mümkün olmayabilir. Gereken desteği de STK’lar olarak sunmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.