İş adamı Yalçın Ayaslı’ya ait Borajet’in yüzde 100 hissenin tamamının SBK Holding’e geçti. SBK Holding, ABD merkezli Washakie Renewable Energy, Noil Energy Group ve bu grupların Türkiye’deki yöneticisi olarak da faaliyet gösteriyor.
İlk Temas Erdoğan’ın Katıldığı Toplantıda
Borajet’in satın alınması fikri, Eylül ayı sonunda New York’ta yapılan ve Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı BM Genel Kurulu toplantıları sürecinde gündeme geldi. O dönemde Erdoğan, dünyanın önde gelen bir çok büyük şirketin yöneticileriyle buluşmuştu. Borajet’in satın alınması işlemi anılan toplantının sonuçlarından biri olarak değerlendirildi.
SBK Holdingin Bora Jet’i ABD’li şirketler için aldığı, ABD’lilerin bu satın almayı yapmasındaki en temel neden, 3. havalimanı projesi gösterildi. ABD’liler bu satın alma ile havacılık alanında önemli bir pozisyon elde etmek istiyor. Bünyesinde 12 yolcu uçağı ve bir de iş jeti bulunan Borajet’te 500 kişi çalışıyordu.
SBK Holding Hangi İhalelerde Vardı?
SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz. Kars doğumlu bir işadamı. Kars’da okul ve yurt yaptırmasıyla tanınıyor. SBK holding Biofarma İlaç ve Münir Şahin İlaç’ı satın almıştı. SBK Holdindg ayrıca İnebolu Limanı, Hopa Termik Santrali ve varlıkları ile Mardin Mazıdağı’nda bin dönüm arazi, İstanbul Ortaköy ve Eyüp’te 7 dönüm arsa ihalesine girmiş ama ihaleyi Mehmet Cengiz’e kaptırmıştı.