Geçen yılın son günlerinde, 30 Aralık’ta Borajet’in satışı gündeme bomba gibi düşmüştü. Aslında hisse devri yapılmıştı, ama kamuoyuna yüksek rakamlı bir satış gibi sunulduğu için şirketin ciddi anlamda borcu olması sebebiyle bahsedilen rakamlara satışının normal olmadığını bu köşeden yazdım. Sonra doğru tespitlerimi teyit eden epeyce gelişme oldu.
Amerika’da yaşayan işadamı Yalçın Ayaslı’ya ait Borajet Havayolları’nın tüm hisselerinin, Sezgin Baran Korkmaz tarafından Türkiye’de temsil edilen bir “Amerikalı fon” tarafından devir alınmasıyla da nasıl bir gelişme olacağını beklerken, ilginç bir tablo ortaya çıktı. Yüksek oranda borçlu, kiralık uçakları da sorunlu olan şirketin, hisse devriyle birlikte faaliyetlerine de ara vereceği bilgisi ise şirketin yeni sahibi olan Korkmaz tarafından kamuoyuna duyuruldu. Bu gelişmeden bir süre sonra Baran Korkmaz ile görüştüğümde, şirket hakkında ilginç şeyler öğrendim. Borajet yetkilileri, kuruluşundan hisse devrine kadar olan zaman diliminde medya ile yakın temastan sürekli uzak durmuşlar, profesyonel bir yönetim de sergilememişlerdi. Son dönemde şirketin konseptini değiştirip farklı uçak tipine yönelmelerine de anlam verememiştim.
Gelelim son duruma... Mahkemeye yansıyan olaylara... Yalçın Ayaslı’ya ait Borajet, Borajet Bakım ve Aydın Jet hisselerinin % 100’ü Sezgin Baran Korkmaz Holding çatısı altındaki Bugaraj Elektronik Ticaret ve Bilişim Hiz. AŞ’ye devredilmek üzere taraflar arasında 29 Aralık 2016 tarihli Hisse Devir ve Kâr Paylaşım Sözleşmesi imzalanıyor. Devir işlemleri gerçekleştikten sonra şirketin yeni patronu Baran Korkmaz, devir öncesi tablodan çok farklı ve daha yüksek meblağlı bir borç tablosuyla karşılaştığını ifade eden bir dilekçeyle mahkemeye başvuruyor. Sözleşme ve eklerinde 28 Aralık 2016 tarihli mizanlarda yer almayan ve hisse devri öncesine ait şirket borçlarının olduğu, bunlara ilişkin faturaların bulunduğu, pasifte olması gereken giderlerin, aktifte gösterildiği, uçmayan uçakların bakım giderleri bulunduğu iddiasıyla konu yargıya taşınıyor. Diğer bir ifadeyle şirketin daha fazla borcu, daha az alacağı ve mal varlığı olduğu gerekçesiyle iki taraf satıştan kısa süre sonra mahkemede karşı karşıya geliyor. Şu an taraflar karışıklı olarak mahkemeye dilekçe ve belge sunuyor.
Borajet dahil 3 şirket, maddi durumları kötü olduğu için bir bedel karşılığında satılmıyor. Borçlara karşılık hisse devri ve kâr paylaşım sözleşmesiyle el değiştiriyor. Ama sorun da zaten hisse devri sonrası ortaya çıkıyor, çeşitli olaylarla da dallanıp budaklanarak devam ediyor.
Son gelişmeler üzerine görüştüğüm SBK Holding’in yönetim kurulu başkanı Sezgin Baran Korkmaz, konunun Türkiye sınırlarını aşan boyutu olduğunu, hisse devri sonrası çok farklı bir tabloyla karşılaştığı için de tüm belgelerle adli makamlara başvurduğunu söyledi.
Konu, özellikle Yalçın Ayaslı açısından iki şirket arasındaki tartışmaları aşan ilginç bir dava olarak devam edecek gibi görünüyor.
Güntay Şimşek