Dubai merkezli Emirates Havayolları’nın  çok sayıda personelini çıkarmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Bloomberg’de yer alan habere göre uzun yıllar çok hızlı bir büyüme sergileyen havayolunun son iki yıldır oldukça zorlaşan koşullara uyum sağlamak için böyle bir karar aldığı belirtildi. Düşük petrol fiyatları ve zorlu ticaret koşulları, havayolunu önlem almaya iten diğer nedenler olarak sıralandı.
İşten çıkarmaların üst düzey kabin ekibi, ortay ve üst düzey yönetim kademesi ile bilgi teknolojileri bölümünde çalışanları kapsayacağı bildirildi.
ABD yönetiminin Mart ayında başladığı ancak 5 Temmuz’da kaldırdığı elektronik cihaz yasağının da Emirates’in operasyonlarını olumsuz etkilediği belirtildi.
Ortadoğu’nun en büyük, kilometre başına yolcu geliri açısından da dünyanın dördüncü büyük havayolu olan Emirates, ek gelir arayışına girmiş, son aylarda koltuk seçiminden de ücret talep etmeye başlamıştı. Şirket ayrıca Dubai havalimanındaki özel yolcu salonlarını belirli bir ücret karşılığı ekonomi sınıfı yolcularına da açmıştı.