Seyahat etmek isteyen yolcu, vakti değerli olduğu için telefonda da olsa, internetten de olsa bir an evvel biletinin onayını alıp rahatlamak istiyor. Bu hızlandırılmış süreçte de maalesef küçük puntolarla uzuuun uzuun yazılmış kuralları kaçıyor.

Bagajı kırılıyor, kayboluyor, bilet tarihini değiştirmek istiyor, biletini tamamen iptal etmek istiyor. Ama eli boş kalıyor.
Çünkü yolcu haklarından çok, havayolu haklarının iğne deliğine kadar korunduğu yasal kurallar var ve yolcu bunu okumadan onaylıyorum diyor.

Artık havayolu şirketi ne isterse alır sizden…

Pegasus Havayolları’nın da böyle bir ali cengiz oyunu var, dikkatinizi vermezseniz bu konuyu asla anlayamazsınız ve biletinizi değiştirmek istediğinizde kusura bakmayın değiştirmek istediğiniz biletle sizin biletiniz arasında fiyat farkı var, buyrun aradaki bedeli kredi kartınızdan tahsis edelim diyorlar.

Aslında yolcu biletini alırken kendisine kolaylık olsun diye, ‘Sınırsız Değişiklik Hakkı’ satın almış. Bunun için 12.99 TL bedelin bilet fiyatına eklenmesine onay vermiş. Ama bunu yaparken yukarıdaki küçücük ‘i’ harfine basıp bilgilendirme ne diye bakmak aklına gelmemiş.

Yolcu telaşlı, tarihler, saatler, gidiş dönüş havalimanları doğru mu diye sürekli kontrol halinde oradaki ‘i’ harfine odaklanması çok zor bir ihtimal.

Peki oradaki açıklama nedir?

 


Bu tür alengirli işlerde maalesef ki çok dikkat gerekiyor, eğer dikkatinizi vermezseniz uyarıyı görmediğiniz için yasal olarak siz bu farkı ödemek zorundasınız. Malum hiç bir bilet fiyatı da birbiriyle aynı değil…

 gokyuzuhaberci.com Yusuf Zengin