TÜRK Hava Yolları’nda pas biletle yolcu olarak uçan bir kaptan pilot ve eşinin tepkisi, yolcuları isyan ettirdi. Olay, 18 Mayıs 2017’de meydana geldi. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Barcelona’ya gidecek THY uçağı henüz yerdeydi. Business class’ta Kabin Amiri Fatma Pınar Demirel, ‘hoş geldiniz’ içeceklerini dağıtıyordu.
Sıra 6A ve B koltuğunda oturan pass yolcular Kaptan Pilot Mustafa Kalemdaroğlu ve eşi Berna Kalemdaroğlu’na gelmişti. Kaptanın eşi, kabin amirinden ‘welcome drink’ yani ‘hoş geldiniz içeceği’ olarak limonata istedi.  Amir bardağı verirken bir anda Berna Kalemdaroğlu’nun kolu bardağa  çarptı. Limonata  üzerine döküldü.
‘LANET OLSUN’ DİYE BAĞIRDI
Berna Kalemdaroğlu önce ‘Lanet olsun’ diye bağırdı. Kabin Amiri Fatma Pınar Demirel, hatanın kendisinin olmamasına rağmen hemen özür dileyip kaptan pilotun eşinin kıyafetini temizleye yardım etmeye çalıştı. Ancak bağırmaya devam eden Berna Kalemdaroğlu “THY’nin Allah belasını versin. Bu nasıl servis” demesi, diğer yolcuların dikkatini çekti. Uçuşun daha başında huzur bozuldu.
Bu arada Berna hanım eşine dönerek “Bavuldan temiz kıyafet istiyorum. Söyle aşağıdan bavulu çıkarsınlar” dedi. Pass yolcu kaptan pilot kapıya doğru yöneldi. Ancak yer hizmetleri personeli yüklemenin tamamlandığını, kargonun kapandığını, uçağın dakikalar içinde de motor çalıştıracağını belirterek bu isteğini yerine getirmedi. Buna daha çok sinirlenen Berna hanım, kocasına dönerek “O hostes bu şirketten atılacak” diye bağırdığı da yolcular tarafından duyuldu.
UÇUŞ BOYUNCA EZİYET
Sürekli söylenen ve diğer yolcuları da rahatsız eden Berna Kalemdaroğlu, uçuş boyunca kabin ekiplerine adeta eziyet etti. Türk kahvesi istedi. Beğenmeyerek geri gönderdi. Bir daha yaptırdı. Yine içmedi. Yanlarında oturan kızlarına kahvaltı servis edilmişti. “Kızımın bu tepside yiyeceği bir şey yok” diyerek tepsiyi geri yolladı.
Bu bağırtıdan yolcular da çok rahatsız oldu. Uçaktaki görevli diğer kabin memurları da verdikleri ifadelerle olaya birebir tanıklık ettiler. Ve yaşadıklarını, yani pass yolcu kaptan pilotun eşinin yaptıklarını, söylediklerini kelimesi kelimesine yazdılar. Böylece olayla ilgili bir zabıt tutulmuş oldu. Uçuşu gerçekleştiren kaptan pilot ve first officer yani ikinci pilot ise olayla ilgili hiç bir şeye katılmadılar.
Uçuştan sonra Kaptan Pilot Mustafa Kalemdaroğlu kabin amirinden şikâyetçi oldu. THY Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazdı. Şimdi THY de bir "Beddua" soruşturması başladı. Şirketin çok hassas olduğu konular arasında yer alan bu tip hakaretler genellikle THY içinde hızla soruşturulup ceza ile sonuçlandırılıyor. Ama şirket henüz Mayıs ayından bu yana bir karar vermiş değil.
Kaynak:  www.kokpit.aero