15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı’na koşan vatandaşlar darbecilerin rehin aldığı elektrikçileri kurtardı. Ekipler, hainlerin kararttığı havalimanını manuel olarak aydınlattı. Böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağı güvenli iniş yaptı
15 Temmuz'un seyrinin değişmesinde büyük katkıları olan fakat ismi daha önce hiç duyulmayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi elektrik birimi personelleri hain darbe gecesi yaşananları SABAH Ankara'ya anlattı.
SAĞLIKLI İNİŞ SAĞLANDI
Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) bağlı çalışan 450 personel ile Türkiye'de hava seyrüsefer ve havalimanı elektrik sistemleri işletmeciliği hizmetlerinin sürdürülmesinde hizmet zinciri içinde önemli bir yere sahip olan Elektrik Birimi, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının piste inişinde sorun yaşanmamasını sağladı. Darbe haberini alır almaz havaalanına geldiklerini söyleyen Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED) elektrik birimi personeli, "Gerekli eğitimleri almamış olsaydık uçağın inişi çok zor olurdu" diye konuştu. 15 Temmuz 2016'da darbe planı yapan hainler havaalanlarını da ele geçirmeye çalıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla sokaklara çıkan ve darbecilere darbe yapan vatandaşlar, İstanbul havaalanı önündeki askerlere geçit vermezken havaalanı içindeki elektrik birimi personeli de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağının sağlıklı şekilde inişini sağladı. 15 Temmuz gecesi darbe kalkışmasında kullanılmak istenilen havalimanlarında elektrik personeli tarafından acil eylem planları uygulamaya konuldu ve yapılan yerinde müdahalelerle hain kalkışmaya ciddi anlamda sekte vuruldu.
HAİNLER IŞIKLARI KAPADI
Yaptıkları işin önemini anlatan personeller daha sonra şunları anlattı: "Darbe kalkışmasının ilk müdahale alanlarından olan Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin darbeciler tarafından ele geçirilmesinden sonra hava trafiğinin aksamaması için elektriksel tedbirler aldık. Kalkışma sırasında havalimanında pist ışıklarında bakım işlemlerini yürüten elektrik personeli, kalkışmacılar tarafından ele geçirilmiş ve derdest edilmişti. Ayrıca Hava Trafik Kulesi'ni de ele geçiren kalkışmacılar, kulede bulunan uzaktan izleme ve kontrol sistemleri vasıtası ile kontrol edilen pist ışıklarını kapatarak Cumhurbaşkanı'nın uçağının havalimanına inmesini engellemeye çalışmışlardı. Halkın havalimanına gelmesiyle darbecilerin elinden kurtulan elektrik personeli, Cumhurbaşkanımızın havalimanına güvenli iniş yapması için pist ışıklarını manuel olarak yakıp ve diğer seyrüsefer sistemlerini faal hale getirmek için hazırlıklarını yapıp gelecek talimatı bekledi.
CUMHURBAŞKANI'NIN UÇAĞINI KORUDULAR
Cumhurbaşkanımızın uçağı inip aprona gelmesinden sonra o bölgedeki pist ışıkları ile apron aydınlatma ışıkları kapatılarak o bölgede karartma uygulanmış ve Cumhurbaşkanımızın uçağı kalkışmacıların kullandığı uçaklardan gelecek saldırısından korundu. Ankara Esenboğa havalimanında da elektrik acil eylem planı hazırlandı, olası müdahale için talimat beklendi. Konya'da Hava Üssü ile ortak kullanılan elektrik enerjisi kesildi, yeniden verilememesi içinde gerekli önlemler alındı."