Türk Hava Kurumu’nun Kurban Bayramında toplayacağı kurban derilerinin satış fiyatları belli oldu.
Türk Hava Kurumu Erzurum Şube Başkanlığında yapılan deri ihalesine Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Gümüşhane ve Bayburt illerinin şube başkanlıkları katıldı.
Yapılan ihale sonucunda Türk Hava Kurumu Erzincan Şubesinin toplayacağı kurban derilerinin satış fiyatları açıklandı.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Türk Hava Kurumu Erzincan Şube Başkanı Mustafa Gedük; “ Türk Hava Kurumu Erzincan Şubesinin deri ihalesini İstanbul dericisi Mustafa Kemal Albayrak aldı. Türk Hava Kurumu Erzurum Şube Başkanlığında yapılan deri ihalesine Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Gümüşhane ve Bayburt illerinin şube başkanlıkları katıldı. İhale sonucunda sığır derisi kilosu 3,520 TL, koyun derisi kilosu 3,50 TL ve keçi derisi kilosu 4,00 TL olmak üzere ihale edildi. 2016 yılına oranla 2017 yılında Erzincan’da deri bağışlarında artış bekliyoruz. Türk Hava Kurumu olarak devletimizin ve milletimizin hizmetindeyiz. Kurban derileri yok pahasına satılmasın. Halkımız bilsinler ki yaptıkları deri bağışları gençlerimize ücretsiz sportif havacılık kursları, yangın söndürme faaliyetleri, hava ambulans olarak geri dönmektedir.
 Dünyada Ücretsiz Amatör ve Sportif Havacılık Kursları Düzenleyen Tek Kurumuz
 Her yıl 60 binden fazla gence verdiği ücretsiz havacılık kurslarıyla gökyüzüne yeni kanatlar kazandıran Türk Hava Kurumu, devlet bütçesinden hiçbir pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Söz konusu havacılık faaliyetleri ile gençlerimizin; milletini ve ülkesini seven, çevre bilinci yüksek, sosyal sorumluluk anlayışı gelişmiş, iyi vatandaşlar olarak yetişmesine katkıda bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin havacılık sektöründe rol modeli olan Türk Hava Kurumu tarafından verilen eğitimler; Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) yayınları, Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) kuralları, 2920 sayılı Sivil Havacılık Kanunu ve bunlara bağlı olarak çıkartılan yönetmeliklerle Müşterek Havacılık Otoritesi (JAA) tarafından çıkartılan yayınlara göre düzenlenmektedir.
 Türkiye’ de sportif hava sporları yurtiçi rekor tescilini gerçekleştiren tek kurum olan THK amatör ve sportif havacılık kursları ve aktiviteleri ile profesyonel nitelik kazandırıcı havacılık eğitimlerini İnönü, Selçuk, Erzincan ve Karain’ de bulunan, ulusal ve uluslararası kalite standartlarında hizmet veren eğitim merkezlerinde düzenlemektedir. Sportif Havacılık Faaliyetleri 1935 yılında Planör, Paraşüt, Model Uçak Okulu ile başlamış olup, 1996 yılında, bünyesinde Yelken kanat ve Yamaç paraşüt branşları bulunan “ÇHHA Uçuş Eğitim Okul Müdürlüğü” kurularak söz konusu faaliyetlere devam etmektedir.
 Havadan Yangın Söndürme Faaliyetleri
 Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK, yurtiçi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir. On yıllara dayanan tecrübesi ile sadece birkaç ülkede yapılabilen gece uçuşlarını da başarıyla gerçekleştirmektedir
 TC. Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak; 25 yıldır yaklaşık 17 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirmiş, başta Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir olmak üzere 2000’in üzerinde orman yangınına başarı ile müdahale etmiştir. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde sadece orman yangınlarına değil olası bir yangın felaketi durumunda oluşabilecek afetlere havadan başarı ile müdahale edebilecek kapasite ve tecrübeye sahiptir.
 Hava Ambulans
 Tüm Türkiye’ de Dünyanın en modern ambülans helikopter filolarının birine sahip olarak ülkemizin 17 noktasında hava ambülans helikopter hizmeti veren THK, hava ambulansında bulunan sabit ve taşınabilir medikal malzemeler, doktor, yoğun bakım hemşiresi veya anestezi teknisyeninden oluşan ekip ile her türlü tıbbi müdahalenin 7/24 yapılabileceği hava ambülansı hizmeti ile organ nakli hizmeti vermektedir” şeklinde konuştu.