Alman hava yolu şirketi Germanwings, skandal bir kararla dün akşamki Stuttgart Ankara seferini iptal etti.
Stuttgart Havaalanı’na gelen yolcular check in kuyruğunda beklerken Germanwings’in dün akşamki saat 22.30’daki Stuttgart-Ankara uçuşunun iptal edildiğini öğrendiler.
Germanwings’in Türk kökenli yer hosteslerinden biri yolculara uçuşa bir buçuk saat kala “Pilot Türkiye’de can güvenliğim yok, dedi, uçuş iptal oldu“ sözleriyle bilgi verdi.
Büyük bir bölümünü Türklerin oluşturduğu yolcular ise ortada kaldı. Havaalanında yetkililerin açıklamalarına tepki gösteren Türk yolcular, daha sonra kendilerine verilen özür belgeleri ile evlerinin yolunu tuttular ancak olayın peşini de bırakmayacaklarını açıkladılar.
Stuttgart Havaalanı’na uzak kentlerden gelen yolcuların bir kısmı gerisin geriye evlerine dönerken, refakatçisi olmayan yolcular ise havalimanında mahsur kaldı.

Gazetemize telefon yağdıran yolcular sefere dakikalar kala Germanwings’in “can güvenliği“ bahanesi ile uçuşu iptal ettiğini açıklamasını ise “skandal“ olarak nitelediler ve “Türkiye’yi karalama kampanyalarının“ bir parçası olduğunu söylediler.

“YEDEK PİLOT NEREDE?“

Yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Ulm kentinden Stuttgart Havaalanı’na kayınvalidesi ve kayınpederini getiren Urfalı 39 yaşındaki damatları M. K. Yeni Posta’ya yaptığı açıklamada uçuş iptalinin Türkiye-Almanya arasındaki gerginlikte yeni bir safha olduğunu söyledi. M.K. tepkisini şu sözlerle ortaya koydu: “Akşam saat 18.30’da e-posta ile iptal duyurusunu yolculara göndermişler. Ancak bizim gibi uzaktan gelen yolcular o saatte yolda.

Kim bakabilir ki e-postasına. Havaalanına geldiğimizde görevli ‘can güvenliği yok gerekçesi ile uçuş iptal’ dedi. Böyle birşey olabilir mi? 200’den fazla yolcu mağdur oldu. Pilotların planları bir kaç aydan önceden belirleniyor. Yedek pilotlar var. Ayrıca Germanwings elemanı bize pilotun can güvenliği gerekçesi ile uçuşun iptal olduğunu söylerken, Germanwings’in Yeni Posta’ya uçuş ekibinden birinin rahatsızlığından dolayı mazeretini bildirmesi de hiç inandırıcı değil. Biz havalimanında gerekçeyi kulaklarımızla duyduk. Şimdi olay basına sızınca kılıf bulmuşlar. Madem hastalık var nerede yedek pilotun?

“TÜRKİYE’YE AYAR ÇEKİYORLAR“

Maksat ortada. Almanya Türkiye’yi karalamaya çalışıyor. Cumhurbaşkanımızı karalamayı istiyorlar. Türkiye’ye her alanda yaptırım uyguluyorlar.
Bunda biz kasıt arıyoruz. Türkiye’ye resmen ayar çekiyorlar. Türkiye – Almanya arasındaki itişmede olanAlmanya’da yaşayan Türklere oluyor. Buradaki Türklerle oyuncakla oynar gibi oynuyorlar. Birlik olmuş olsak taşları yerinden oynatabiliriz.

“TÜRKLER GERMANWİNGS’İ BOYKOT ETSİN“
Türkler Alman kuruluşlarından alış veriş yapmazlarsa bu şantajlara engel olabilirler. Türkler Germanwings’i boykot etmelidir. Bilet ücretini iade edecekler. Ama biz yine de avukata gideceğiz. Biz sebebini öğrenmek istiyoruz. Germanwings devlet tarafından emir mi almıştır uçuşları iptal etsin diye. Hiçbir firma çıkarlarını düşünmeden adım atamaz çünkü. Müşteriyi küstürmeyi göze alamaz. Ama şimdi Türkleri küstürdüler. Alman devleti tazminatlarını bile üstlenmiş olabilir mi acaba?

“İSTİYORLARSA BİZİ SINIRDIŞI ETSİNLER, SEVE SEVE VATANA GİDERİZ“

Özellikle Ankara’ya giden uçuş iptal ediliyor. Başkente mesaj veriyorlar. Şimdilik Ankara seferini iptal ediyorlar. O zaman İstanbul uçuşları neden var, can güvenliği yoksa?
Almanya Türkleri istemiyorsa biz vatanımıza seve seve gideriz. İstiyorlarsa buyursunlar sınır dışı etsinler. İstenmediğimiz yerde de durmayız.“

“PATRONDAN ZATEN ZAR ZOR İZİN ALMIŞTIM“

Germanwings’in ani uçuş iptali ile mağdur olan yolculardan N. B. de konuyu yargıya taşıyacağını belirtti. Ankaralı 26 yaşındaki inşaat işçisi N.B. gazetemize yaptığı açıklamada Germanwings gibi tanınmış ve saygın bir Alman kuruluşunu yolcularına böyle bir muamelede bulunmasını şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. Türkiye’ye izine gidebilmek için işyerinden zar zor izin aldığını ve memlekete gitme heyecanı yaşarken skandal bir gerekçe ile uçuşun iptal edilmesi karşısında büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

N.B. “Patrondan zar zor izin aldım. Bu iptalle bir de üstüne gün kaybettim. Uçuşa bir buçuk saat kala Türkçe ve Almanca konuşan yer hostesi pilotun Türkiye’de can güvenliği olmadığı için Türkiye’ye uçmak istemediğini ve uçuşun iptal olduğunu duyurdu. Kulaklarımıza inanamadık. Biz Stuttgart Havaalanı’na uzaktan, Neustadt’tan geldik. Kuzenim beni havaalanına bıraktı. Kuyrukta beklerken iptal açıklandı. İtiraz ettik. Böyle bir saçmalık olur mu?
Münih’ten, Fransa’dan gelen yolcular var, çocuklar var. Kiminin hastası var, düğünü var. Bir sürü yaşlı vardı. Polisler geldi. Duruma müdehale etti. Gidemedik tabii. Yeniden bilet aldım. Mahkemeye gidip hakkımızı arayacağız.

“POLİTİK MANEVRA KURBANIYIZ“Açıkçası Almanya’nın politik manevrasının kurbanı olduk. Yedek pilot neden yoktu? Planlı bir iş olduğu ortada. Türkiye’deki turizmi öldürmek için atılan bir adım gibi. Türkiye – Almanya arasındaki gerginliğe bir tane daha eklenmiş oldu. Alman yolcular da vardı. Onlar da tepki gösterdi. Bize özür belgesi verdiler ve uçak bileti ücretlerini iade edeceklerini söylediler. Bu ilişkilerimiz için bir lekedir. Facebook’ta biri olayı paylaşmış, Almanlar gülüyor bile bu işe. Onlar dahi inanmıyor!“

GERMANWİNGS İDDİAYI YALANLADI, “HASTALIK“ DEDİ

Öte yandan Germanwings’ten bir yetkili gazetemize yaptığı açıklamada şirket içi yazışmada uçuş iptaline “hastalık“ gerekçesi gösterildiğini bildirdi.
Stuttgart Havaalanı idaresinden adını açıklamayan bir yetkili de uçuşun iptalini teyid etti ancak gerekçe konusunda bilgi vermedi.

Stuttgart – Işın Toymaz