Atatürk Havalimanı’nda sözleşmeli kiracılık yapan şirketler, 3. Havalimanı İGA’ya aynı şartlarla gideceğine dair yapılan açıklamanın ardından rahatlamışlardı, konuyla ilgili 3. Havalimanı İGA’yla görüşen firmalar hayal kırıklığına uğradı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Havalimanı İGA Projesi’nin gerçekleşeceğini açıkladıktan sonra Atatürk Havalimanı içerisinde çalışanların endişelenmemeleri için iş imkanlarında kolaylıklar sağlanacağını belirtmişti. Ama 3. Havalimanı İGA yapılan bu açıklamaları hiçe sayarak kiracılardan 4 katı kira bedeli istedi.

3. Havalimanı’nda hava parası isteniyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra rahatlayan havalimanı firmaları, 3. Havalimanı yetkilileriyle görüşmeye gittiklerinde hayal kırıklığına uğradı. Atatürk Havalimanı’nda ödedikleri kiranın 4 katı fiyatı isteyen 3. Havalimanı yetkilileri, aynı zamanda TABELA BEDELİ adı altında hava parası olarak 1 yıllık kira bedeli istiyor. Bu da yıllık 168.000 Euro yani 593.000 TL yapar. Tabela Parası ödeyemeyen firmalar kiracılık sözleşmesini imzalayamıyor, bu durumda 3. Havalimanı İGA  'Haraç' gibi tabela parası toplamış oluyor. 

Atatürk’te 4800 Dolar, 3. Havalimanı’nda 14.000 Euro
Aynı zamanda ya ‘Araç Kiralama’ ya da ‘Seyahat Acentalığı’ yapabilirsiniz, her ikisini birlikte yapmak istiyorsanız ayrı kira ödeyeceksiniz denildiğini söyleyen Atatürk Havalimanı’nda bir Araç Kiralama şirketi sahibi, “Burada 20 Metrekare dükkanıma 4800 Dolar kira öderken, 3. Havalimanı’nda 14.000 Euro kira bedeli istiyorlar. Arada çok büyük uçurum var, bu kadar yüksek kira bedelini çıkarmak mümkün değil. 1 yıl içinde buradaki tüm firmalar kepenkleri kapatıp gider” dedi.

Uzun yıllarını Atatürk Havalimanı’na vermiş olan çalışanlar ve şirketler, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığımızdan ve Devlet Havalimanı İşletmeleri’nden konuyla ilgili mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım bekliyor.

 gokyuzuhaberci.com Yusuf Zengin