Otobüs Kaptanlığı (şoförlüğü) bölümünün 2005 yılının mezunları Devlet Hava Meydanları’na seslerini duyurmaya çalışıyor.
Karabük Üniversitesi MYO Otobüs Kaptanlığı (şoförlüğü) mezunu olan gençler, DHMİ işe alımlarında kendi bölümü olduğu halde önlisans 3001 niteliksiz kod ile alım yapmaktadır. Bu sebeple 3188 otobüs şoförü (kaptanlık) eğitimi gerek teorik gerekse pratik olarak alan 1000’e yakın mezunu olarak mağduruz dedi.

İşe alımlarda, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak kodu kullanılabilinir
Kamu kurum ve kuruluşlarınca önlisans seviyesinde talepte bulunulacak “ŞOFÖR” unvanlı kadro ve pozisyonlar için Nitelik Kod Kılavuzunda var olan “Otobüs şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak” kodunu tercih etmeleri mümkün. 

Mezun olan her öğrencinin eski sistemle E sınıft ehliyeti vardır. Aynı zamanda bölümden mezun olan her öğrenci 
SRC 1: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı 
SRC 2: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı sınava girmeden muaf olup src belgelerini almaktadır.
DHMİ’ye seslendiler
Mezun gençler, DHMİ Genel Müdürlüğü itfaiyeci branşını sivil savunma ve itfaiyeci bölümünden personel alımı yapmakta, aynı şekilde iş makineleri sürücülerini de iş makine operatörlüğünden almaktadır ama şoför alımlarında kendi bölümü olduğu halde önlisans 3001 niteliksiz kod ile alım yapmaktadır. 3188 otobus şoförü (kaptanlık) eğitimi gerek teorik gerekse pratik olarak alan 1000’e yakın mezunu mağdur olmaktadır. DHMİ şoför alımlarını 3188 otobus şoförü (kaptanlık) bölümünden almasını istiyoruz.