Katar, Körfez İşbirliği Konseyi, Schengen ülkeleri ile İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarını kapsayan vize politikasında geliştirmeler yapmayı düşünüyor
Katar İçişleri Bakanlığı, Katar Turizm Otoritesi (QTA) ve Katar Havayolları 80 ülke vatandaşı için 9 Ağustos 2017’den itibaren geçerli olmak üzere vize serbestisi getirdiğini duyurdu.
Yeni uygulamayla birlikte Katar'ı ziyaret etmek isteyen söz konusu ülke* vatandaşlarının artık vize başvurusunda bulunmalarına veya vize için ödeme yapmalarına gerek kalmadığı duyuruldu. Böylece minimum altı ay geçerlilik süresi olan geçerli bir pasaportla birlikte giriş veya çıkış biletleri sunularak Katar vizesiz ziyaret edilebilecek.
Ziyaretçinin vatandaşlığına bağlı olarak, vize muafiyeti ya 9 Ağustos 2017’den itibaren 180 gün boyunca geçerli olacak ve ziyaretçinin Katar'da toplam 90 gün geçirmesine izin verecek şekilde düzenlenecek (vizesiz çoklu giriş); veya 9 Ağustos 2017’den itibaren 30 gün geçerli olacak ve ziyaretçinin ilave 30 gün daha kalabilmesi için başvuru imkanı sunarak (vizesiz çoklu giriş) 30 gün daha uzatılabilecek.
Bu gelişmeler, Katar'ın ülkeye ziyaretçi erişimini kolaylaştırmak için aldığı bir dizi önlemin bir parçası. Geçtiğimiz ay, Katar, her ülke vatandaşının turistik ve ziyaretçi vizesine  daha fazla kolay ve hızlı bir şekilde başvurabilmesi için elektronik vize platformu olan  [http://www.qatarvisaservice.com'u]www.qatarvisaservice.com’u  hizmete sundu.
Katar, Körfez İşbirliği Konseyi (Bahreyn, Kuveyt,Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri), Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları için vize politikasında geliştirmeler yapmayı düşünüyor.
Katar Havayolları Grup Yönetim Kurulu Başkanı Akbar Al Baker, "Bu gelişmeyle birlikte Katar, bölgedeki en serbest girişe sahip ülke haline geldi. Bu, Katar için önemli bir fırsat. Bu gelişme sayesinde ülkemize vizesiz girme hakkına sahip uyruk sayısını bölgedeki en yüksek seviyeye getiriyoruz ve bu durum son derece gurur verici.
Katar Havayolları, Katar’ın ulusal bayrak taşıyıcısı ve bu nedenle her yıl milyonlarca insanı güzel, konuksever ve tarihi ülkemizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. İçişleri Bakanlığı ve Katar Turizm Otoritesi tarafından hayata geçirilen bu önemli girişim, daha fazla ülkeden gelen ziyaretçilere, birçok heyecan verici cazibe merkezini tecrübe etme imkanı sunacak."
Katar Turizm Otoritesi Turizm Geliştirme Sektörü Başkanı Hasan Al İbrahim’e göre, vize kolaylaştırması, QTA'nın kamu ve özel sektör paydaşları ile ortak olarak gözden geçirmekte olduğu ulusal turizm sektörü stratejisinin kritik bir bileşeni. Ülke ekonomisini çeşitlendirmeye yönelik çeşitli oyuncuları turizmin büyümesine teşvik eden yeni bir strateji, Katar'ın Dünya Turizm Günü kutlamalarına ev sahipliği yaptığı 27 Eylül 2017'de başlatılacak.
Al İbrahim “Katar'a girişi kolaylaştırmak Katar turizm endüstrisinin büyümesi için kilit bir etken. Bu duyuru ile Katar'ın 2030 yılı kalkınma hedeflerine yaklaşıyoruz. Kamu ve özel sektördeki ortaklarımızla birlikte, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbedecek, rahat, kolay ve cazip bir deneyim yaratmak için gereken tüm unsurları inceledik. Hiç şüphe yok ki, tüm giriş limanlarında erişimi kolaylaştırmak Katar için olumlu bir ilk izlenim yaratmada kilit rol oynuyor "dedi.
Al Ibrahim, "Vize serbestisi getirilen 80 ülke ile Katar şimdi bölgedeki en serbest girişe sahip ülke ve konukları ünlü misafirperverliğimizi, kültürel mirasımızı ve doğal hazinelerimizi keşfetmeye davet etmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.
İçişleri Bakanlığı Pasaport ve Yabancı Çalışanlar Departmanı Direktörü Tuğgeneral Muhammed Al Ateeq, "80 ülkenin vatandaşlarının getirilen vize serbestisiyle birlikte daha önce vize başvurusu yapmasına gerek olmadan Katar'a girebileceğini duyurmaktan çok memnunuz. QTA ve Katar Havayolları'ndaki ortaklarımızla birlikte, ülkemizin vize politikalarını geliştirmek ve Katar'a daha kolay ulaşım sağlamak için çözümler üretiyoruz” dedi.
Geçen Kasım ayında ücretsiz transit vize uygulamasını başlatan Katar, Mayıs 2017’de Katar’ı mola destinasyonu olarak tanıtmak amacıyla ulusal havayolu Katar Havayolları ile birlikte +Katar lansmanını gerçekleştirdi. Bu uygulamalar, yoğun uluslararası pazarlama kampanyalarıyla birlikte 2017 yılının ilk altı ayında mola veren ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre % 39 oranında artmasına neden oldu.
Katar Havayolları ve QTA'nın ülkedeki turizmi artırma çabalarının bir parçası olarak ödüllü havayolu, küresel genişleme planlarını hızlandırdı ve yakın zamanda ağına bir dizi yeni uçuş noktası ekledi. Ağustos ayında Kiev ve Prag’ı uçuş ağına katan havayolu dün itibariyle Umman’ın Sahar kentine uçuş başlattığını duyurdu.
Katar Tarafından yapılan Açıklamada;
A) Aşağıdaki 33 ülkenin vatandaşları daha önce vize başvurusuna gerek olmadan Katar'a varışta vize serbestisinden faydalanabilecek. Vize serbestisi, giriş tarihinden itibaren 180 gün boyunca geçerlidir ve tekli veya çoklu giriş sırasında, vize sahibine Katar'da 90 güne kadar kalma imkanı verir.
1.Avusturya
2.Bahamalar
3.Belçika
4.Bulgaristan
5.Hırvatistan
6.Kıbrıs
7.Çek Cumhuriyeti
8.Danimarka
9.Estonya
10.Finlandiya
11.Fransa
12.Almanya
13.Yunanistan
14.Macaristan
15.İzlanda
16.İtalya
17.Letonya
18.Lihtenştayn
19.Litvanya
20.Lüksemburg
21.Malta
22.Hollanda
23.Norveç
24.Polonya
25.Portekiz
26.Romanya
27.Seyşeller
28.Slovakya
29.Slovenya
30.İspanya
31.İsveç
32.İsviçre
33.Türkiye
B) Aşağıdaki 47 ülkenin vatandaşları daha önce vize başvurusuna gerek olmadan Katar'a varışta vize serbestisinden faydalanabilecek. Vize serbestisi, giriş tarihinden itibaren 30 gün boyunca geçerlidir ve tekli veya çoklu giriş sırasında, vize sahibine Katar'da 30 güne kadar kalma imkanı verir.Başvuruyla birlikte bu süre  30 gün daha uzatılabilir.
1.Andora
2.Arjantin
3.Avustralya
4.Belarus
5.Bolivya
6.Brezilya
7.Brunei
8.Kanada
9.Şili
10.Çin
11.Kolombiya
12.kvator
13.Panama
14.Kostarika
15.ürcistan
16.Guyana
17.Hong Kong
18.Hindistan
19.Endonezya
20.İrlanda
21.Japonya
22.Kazakistan
23.Lübnan
24.Azerbaycan
25.Makedonya
26.Malezya
27.Maldivler
28.Meksika
29.Moldova
30.Monako
31.Yeni Zelanda
32.Paraguay
33.Peru
34.Rusya
35.San Marino
36.Singapur
37.Güney Afrika
38.Güney Kore
39.Surinam
40.Küba
41.Tayland
42. Ukrayna
43. Birleşik Krallık
44. A.B.D.
45.Uruguay
46.Vatikan
47.Venezuela