Türk Hava Kurumu Planör Uçuş Okulu’nda kadrolu öğretmen pilot olan Barış Özil, garaj kadrosuna alınarak şoför olarak atandı. Genç öğretmen pilot, bu durum karşısında tepkisini göstererek istifa etti.
Özil istifa mektubunu sosyal medya üzerinden paylaştı. İşe 2010 yılında başladığını belirten Özil, “Türk Hava Kurumu’nda yaklaşık 250 Hava Harp Okulu öğrencisi yanında birçok sivil öğrenci de yetiştirmenin gururunu yaşadım.  Ancak 2011 yılında Metin Özbey hocam ve Semih Uzunlar devremin şehit olmasıyla başlayan okulun çöküş olayı adeta bir çığ gibi büyümeye devam etmektedir” diye yazdı.
Planör pilot ve öğretmenlik lisansının yanı sıra motorlu uçakta ATPL, ultraligt, yamaç paraşütü, yelken kanat gibi bir çok hava aracının lisansına sahip olan Barış Özil, ayrıca serbest paraşütçülük de yapıyordu.
Bu lisanslara rağmen THK’nın kendisini uçuş öğretmeni olarak değerlendirmeyip şoför olarak görevlendirme yazısı göndermesi sonrasında Özdil, istifa dilekçesini dün genel merkeze avukatı aracılığı ile yolladı.
pilotun yaşadıklarını kaleme aldığı yazının tamamı:
"2 Agustos 2010 Tarihinde Planör Uçuş Öğretmeni olarak işe girdiğim Türk Hava Kurumunda yaklaşık 250 tane Hava Harp Okulu öğrencisi yanında birçok sivil öğrenci de yetiştirmenin gururunu yaşamaktayım.
Bütün bunların yanında 2011 yılında Metin Özbey hocam ve Semih Uzunlar devremin şehit olmasıyla başlayan okulun çöküş olayı adeta bir çığ gibi büyümeye devam etmektedir. Yarışmalarda ülkemizi temsil etme hevesi ile girdiğim bu okulda bir kişinin eski eşinin bulunduğu ülkeye gitmeyelim diye yarışma başvurusunu bilerek ve isteyerek kaçırmasından aynı kişinin kendinden 20-25 yaş küçük kız öğrencilerimize asılmak için yunus eğittiğini ya da Yunanca bildiğini iddia etmesi ya da sırf hoşuna gitti diye uçuşa devam etmemesi gereken bayan kursiyerleri yalnız uçuşlu kursa çağırması gibi birçok mide bulandırıcı olayı yaşatmasına çok fazla ses çıkarıcak olucamki elimde bulunan ATPL-UPL-GPL-Yamaçparaşütü-Yelkenkanat-Serbest Paraşüt lisanslarına karşın bu kişi sayesinde Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı beni elinde Uçuş Öğretmeni olarak değerlendirmeyip garaj kadrosunda Şöför olarak görevlendirme yazısı göndermiştir. (An itibari ile planör ile uçamam için 3kg daha kilo kaybetmem lazım ) .
Elbette benim elimdeki onca lisansa rağmen beni bu şekilde değerlendirmeye çalışan bu kurumumuzda daha fazla çalışamayacağım kararımı alarak dün saat 15:30 itibari ile Avukatım aracılığı ile ihtarnamemi THK Genel Başkanlığı'na göndermiş bulunmaktayım.
Dün gelen görev değişikliği yazısını okurken çok yakın bir arkadaşımın mükemmel değerlendirmesini yaşamış oldum. "THK nın kaynakları değerlendirme kat sayısı negatif değerlerde" . Dolu dolu yaşadığım bu 7 yılda iyi kötü birçok arkadaş biriktirmiş olmak sanırım en büyük birikimim. Bütün bunlardan sonra daha güzel bir yerde iş bulabileceğim gerçeği olduğu için kendimi şanslı hissetmekle beraber THK geneline bir sinir ya da nefretim asla yoktur. Sinir nefret vb. duygularım yalnızca benim görev değişikliğim ile sivri dilimden kurtulmak isteyen sinsi yöneticilerimize mevcuttur.
Umarım hem Türk Hava Kurumu hem hakkımda hayırlı olur.
Yazımı okuyan herkese iyi günler dilerim."