ÇANAKKALE'de, Umurbey Belediyesi ve Görsel Tanıtım Derneği işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali 'Troy Air Fest' başladı.
ÇANAKKALE'de, Umurbey Belediyesi ve Görsel Tanıtım Derneği işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali 'Troy Air Fest' başladı. Havacılık festivaline gönüllü katılan pilotların uçaklarıyla çocuklar, boğaz ve şehitlik semalarında uçarak büyük bir heyecan yaşadı.
Lapseki İlçesi'ne bağlı Umurbey Belediyesi ve Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği işbirliğiyle kentte ilk kez bir Havacılık Festivali düzenlendi. 4 gün sürecek olan 'Troy Air Fest'in ilk gününde, festivale gönüllü olarak katılan 'Cessna 172', 'Cessna 206', 'Gyro' ve 'Ultralight' tipi uçaklar, Umurbey sahilindeki festival alanında özel olarak hazırlanan 750 metre uzunluğunda piste iniş yaptı. Kuvvetli esen poyraza rağmen havanın müsait olduğu anlarda sivil havacılığı sevdirmek için çocuklar, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadasındaki Şehitliklerin üzerinde uçuruldu. Birçok çocuk ilk kez uçmanın heyecanını yaşadı. Festival boyunca gönüllü çocuklar uçurulacak. Festivalde ayrıca motosiklet yarışları, konserler, sahilde plaj voleybolu gibi etkinlikler gerçekleşecek. Festivale gelen katılımcılar, ayrıca alanda çadır kurarak 4 gün boyunca burada konaklayabilecek. Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği Başkanı Timur Kara, Umurbey'de festivalin biraz gecikmeli olarak başladığını söyledi. Dün hava şartlarının iyi olmadığını da belirten Timur Kara, sözlerine şöyle devam etti: "Gelecek uçaklar var. Gecikmeli olarak hala gelen uçaklar var. Şuanda 4 tane uçağımız festival alanında. Havada 6 tane daha uçağımız var. Gün içerisinde onlarda gelecek. Yarın ve yarından sonra da uçaklar gelmeye devam edecek. Hava şartları elverdiğince çocukları uçurmaya çalışacağız. Bugün uçuşların birazına başladık. Çocuklar çok heyecanlı. Bütün herkesi Umurbey'e bekliyoruz" Umurbey Belediye Başkanı AK Partili Sami Yavaş, bugün başlayan festivalin etkinlikler ile devam ettiğini belirterek, "Bu gördüğünüz festival alanı bundan 7 ay önce komple bataklık bir alanda. Çok yoğun çalışmalarla burası yaklaşık 3 bin 500 kamyon malzeme ile dolduruldu. Plajla birlikte bu alan artık etkinliklerin yapıldığı bir alan haline getirildi. ve Umurbey kordonuna kavuştu. Halk plajı şeklinde hazırladık. 750 metrelik uçakların uçuş pisti hazırlandı. 4-5 tane uçağımız indi. Çocuklarımız yavaş yavaş uçmaya başladılar. İlk turlarını yaptılar. Festivalimiz akşam konser ve çeşitli etkinlikler ile devam edecek. Dolu dolu Çanakkale'nin en kapsamlı bir festivali olacak inşallah. Ayrıca Umurbey'e bu kadar bir geniş alanı kazandırmanın gururunu yaşıyorum" dedi. Festivalde hayatında ilk kez uçan çocuklardan biri olma şansını yakalayan Kaan Kara, "Çok güzeldi. Kalkarken uçaktan traktör gibi sesler çıkıyordu. Titriyordu. Ama havalanınca hiç korkmadım. Güzeldi. Uçuş sırasında kalkarken biraz korktum" diye konuştu. Arda Kara ise, "İlk uçuşumdu. Baya güzeldi. İlk başka heyecanlanıp, korkacağımı sandım. Ama korkmadım. Uçuşu herkese tavsiye ederim. Pilot olmayı düşünüyorum. Zaten biz simülasyona da gitmiştik. Orada F-16'larla da eğitim aldık" diye konuştu.