Türkiye’de 2008’de 55 olan iş jeti sayısı 2012’de 98’e çıkarken bu yılın Ağustos ayı itibariyle 78’e düştü.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) verilerine göre, uluslararası hava  taşımacılığı sektörü son 10 yılda yüzde 5.6 büyürken Türkiye’de bu oran yüzde 14’ü buldu.
Havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye’de, ekonomideki gelişmeye paralel iş jetlerine de talep arttı. Türkiye’de 2008’de 55 olan iş jeti sayısı, 2012 sonunda 98’e ulaştı. Ancak bu yılın Ağustos ayında iş jeti sayısı 78’e geriledi.
Hava sahasına ücret
Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Kürşat Atılgan, 4, 8, 16 kişilik yolcu kapasiteli iş jetlerinin, genellikle zamanı kısıtlı iş adamları ve devlet yöneticileri tarafından kullanıldığını belirtti. Hava taksi işletmesi olan şirketleri tarafından kiraya verilen jetlerin, saatlik ücretlerinin 3 bin  dolar ila
4 dolar arasında değiştiğini ifade eden Atılgan, normal tarifeli uçak bileti fiyatının çok üzerinde olan iş jetlerinin, iş adamları tarafından kiralandığını söyledi. Son yıllarda jet sayılarındaki düşüşün, maliyet ve masraflarının fazla, amortisman giderlerinin yüksek olmasından kaynaklandığını dile getiren Atılgan, hava taksi işletmeciliğinden para kazanmanın mümkün olmadığını savundu.
THK Başkanı, şöyle devam etti: “Günlük birkaç saat uçuracak iş bulamazsanız, masrafın altından kalkmak kolay değildir. Yani kaptan pilot maaşı 10 bin dolar, ikinci kaptan pilotun maaşı 6 bin 500 dolardır. Hava sahasını kullandığınız her ülkeye, yere indiğinizde yaptığınız her servise para ödersiniz. Jetin her anı para ödemekle geçer. Bu jetlerin motor, gövde ve  periyodik bakımları çok masraflı. Maalesef Türkiye’de jetlerin bakımı konusunda ciddi zafiyetler var. Maliyetin büyük kısmını oluşturan motor bakımı, yurt dışında yapılıyor.”
THK hava taksi işinden çıkıyor
Türkiye’de piyasa değeri ortalama 8 ila 10 milyon dolar arasındaki jetlere talebin bulunduğunu söyleyen Kürşat Atılgan, THK’nın da 2 iş jetinin bulunduğunu söyledi. Atılgan, bunlardan birinin  Ukrayna’ya aylık 50 saat garanti uçuşuyla kiraya verildiğini kaydetti. Atılgan, kurum bünyesinde jetleri satacaklarına işaret ederek, “Biz,  hava taksi işletmeciliğinden çıkacağız” dedi.