Türk Hava Yolları'nda görevli kabin amiri Özgür Denizli sıtma hastalığı sebebiyle Fulya Acıbadem Hastanesi'ne kaldırıldı.
Hava-iş ve THY yönetimi tarafından kan ihtiyacı olduğu konusunda tüm Türk Hava Yolları çalışanlarına mail atıldı, mailde çalışma arkadaşlarının sıtma hastalığına yakalandığı belirtilmezken sadece kan ihtiyacı ve hastane ismi verildi. Gerekli kan ise kısa sürede tedarik edildi, THY Yönetimi trombosit kan ihtiyacı için tekrar duyuruların yapılabileceğini açıkladı.
Kabin Amirinin Sağlık Durumuyla İlgili Doktoru Bilgi Verdi
Kabin Amiri Özgür Denizli'nin ise sağlık durumuyla ilgili olarak sabah 08.30'da muayenesini gerçekleştiren doktoru durumunun stabil olduğunu belirterek, akciğer ve böbreklerinin makineye bağlı çalıştığını iletmiştir.

Kabin Ekiplerinin Korkulu Rüyası 'Sıtma'
Afrika ülkelerine uçuşları sırasında tüm çalışanların tedirgin olduğu sıtma hastalığı sık sık baş gösteriyor.

Peki sıtma hastalığı nedir, nasıl bulaşır, tedavisi var mıdır, engellenebilir mi?
Sıtma (Malarya) Nedir?

Dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırmasıyla meydana gelen, nöbetler halinde ateş ve titremeye neden olan, yaygın bir hastalıktır. Sıtmanın bir diğer adı malaryadır. Teşhis ve tedavisi mümkündür ve kolaylıkla yapılır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açar ve hatta ölümcül olabilir.

Çok uzun zamandan beri bilinen bir hastalıktır. Dünyada 200 milyondan fazla kişinin bu hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir. Çoğunlukla Asya ve Afrika'da görülen bu hastalık, artık havayolu ulaşımı ile bütün dünyaya yayılmaktadır. İnsanoğlunun karşılaştığı en yaygın hastalıklardan biridir.
Ülkemizde en çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. Adana, Mersin, Gaziantep, en çok görülen yerlerdir.

Sıtmanın belirtileri:

Sıtmanın belirtileri, nöbetler halinde ortaya çıkar. Enfeksiyona neden olan plazmodiumun türüne göre, belirtilerin şiddeti, nöbetler ve görülme zamanları değişir.

Nöbet başlamadan 2-3 gün önce hastada bazı belirtiler ortaya çıkar. Kişi, yorgun ve mutsuzdur. İştahı azalmıştır. Bunun dışında baş, bacak, sırt ağrıları görülebilir. Sıtma nöbetinde ilk görülen durum, titremedir. 2 saate kadar uzayabilir. Bütün vücut sarsılır. Titreme sırasında, ateş yükselir. Bu ateşin şiddeti, sıtmaya neden olan mikroba göre değişir. Deri kurumuştur ve sıcaklık hissi fazladır.

Ayrıca sıtmadan önce görülen başağrısı, nöbet boyunca da devam eder. Nabız yükselir ve hastada sinirlilik görülür. Sırt ve bacak ağrıları devam etmektedir.Sıtmanın ilerlediği durumlarda karaciğer ve dalakta büyüme görülür. Dalak yırtılırsa, iç kanama meydana gelir. Kansızlık görülebilir. Ayrıca hasta, solunum güçlüğü çekebilir.

Sıtmanın tedavisi:

Önceleri, Büyük İskender dahil bir çok kişinin ölümüne neden olan sıtma, günümüzde tedavisi kolay bir hale gelmiştir. Sıtmanın ilacı bulunulan coğrafi bölgeye göre değişmektedir. Çünkü sıtmaya neden olan bazı plazmodium türleri, bazı ilaçlara karşı direnç kazanmıştır. Fakat, genellikle sıtma tedavisinde kullanılan ilaç "klorokin" dir. Özellikle sıtma savaş dispanseri, sağlık ocakları, sıtma personelleri ücretsiz olarak bu hastalığı tedavi etmektedir. Sıtmanın ilaçları sadece sıtma savaş dispanserinde bulunur ve ücretsizdir. Bu ilaçlar koruyucudur ya da tedavi edicidir. Sıtmanın yaygın olduğu bir bölgeye seyahat etmeniz gerekiyorsa, bu koruyucu ilaçları almanız gerekir. Tedavi edici ilaçlar ise mikrobun çoğalmasını engelleyicidir.

Özel Haber / Gokyuzuhaberci.com Yusuf Zengin