İki hafta önce Afgan mülteci Samim Bigzad, Britanya’dan sınırdışı edilmek istendiğinde ‘Afganistan’da beni yaşatmayacaklar’ demiş, Türk Hava Yolları pilotu ise ‘Bir insanın canı tehlikede’ diyerek uçmayı reddetmişti. Bigzad, bugün ailesine ‘Beni tekrar sınırdışı ediyorlar’ bilgisini verdikten sonra bir daha kendisine ulaşılamadı.
İngiltere’nin Heathrow Havalimanı’ndan 31 Ağustos’ta kalkacak bir Türk Hava Yolları (THY) uçağına Afgan bir mülteci olan Samim Bigzad zorla sınırdışı edilmek üzere bindirilmek istenmişti.
‘Geri dönerse Taliban’ın kendisini öldüreceğini’ söyleyen 22 yaşındaki Afgan mülteci, THY pilotunun “Onu götürmeyeceksiniz. Uçmuyorum. Birinin hayatı tehlikede” diyerek uçağı kaldırmamasının akabinde uçaktan çıkarılmıştı.
Bugün ise Bigzad, tekrar zorla sınırdışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya.
‘Beni tekrar havalimanına götürecekler’ dedi, bir daha ulaşılamadı
Bigzad, bu sabah konuştuğu akrabalarına ‘Beni tekrar havalimanına götürecekler’ dedi.
Independent’ın haberine göre bu konuşmanın ardından Bigzad’a bir daha ulaşılamadı.
‘Ancak soğukkanlı ve zalim bir hükümet bunu yapabilir, ellerine kan bulaşacak’
Yeşil Parti’nin eş başkanlarından Jonathan Bartley, Bigzad’ın sınırdışı edilmek istenmesine “Ancak soğukkanlı ve zalim bir hükümet onu sınırdışına zorlayabilir” sözleri ile tepki gösterdi ve ‘eğer Samim Bigzad’ı gönderirlerse hükümetin eline kan bulaşacak’ dedi.
Bartley, “Afganistan’daki çatışma ve zulümden kaçanlara sığınma hakkı vermek ahlaki sorumluluğumuzdur” diye de ekledi.