NESCAFÉ, İstanbul Coffee Festival sırasında SCA-Speciality Coffee Association (Nitelikli Kahve Birliği) tarafından Dünya Barista Şampiyonası’nın Türkiye ayağı için düzenlenen Barista Şampiyonası’da kahve çekirdeği sponsorluğunu üstlendi. Şampiyona boyunca, beş kategoride hazırlanacak deneysel ve uzmanlık gerektiren kahvelerde, baristalar NESCAFÉ’nin sağladığı yüksek kaliteli kahve çekirdeklerini kullanacak.
İstanbul Coffee Festival, 21-24 Eylül tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta kahveseverleri ağırlıyor. Festival alanını ziyaret edenler, Türkiye’nin en iddialı ve en yetenekli baristalarının hünerlerini sergileyeceği Türkiye Barista Şampiyonası’nı izleme fırsatı da bulacak. Baristaların kahve hazırlama sürecinin farklı aşamalarına yönelik uzmanlıklarını sergileyecekleri şampiyonanın kahve çekirdekleri NESCAFÉ tarafından sağlanacak.
NESCAFÉ’nin sağladığı yüksek kaliteli kahve çekirdekleriyle özel lezzetlerin ortaya çıkacağı şampiyona kategorileri şöyle:
•Kahve Kavurma Şampiyonası: Yarışma, kavurma öncesi hazırlık, kavurma süreci ve değerlendirmeden oluşan üç aşamada gerçekleştirilecek.
•Barista Şampiyonası: Yarışmacılar 15 dakikalık süre içerisinde jüriye bir espresso, bir sütlü içecek bir de kendi imzalarını taşıyan bir içecek sunacak.
•Kahve Demleme Şampiyonası: İki türlü yarışmanın final turunda yarışmacıların 10 dakikalık süre içinde kahvelerini sunma ve hazırlama süreçleri jüri tarafından değerlendirilecek.
•Latte Art Şampiyonası: Yarışma hazırlık, yarı final ve finalden oluşan üç turda gerçekleştirilecek.
•Cezve/İbrik Şampiyonası: Yarışmacılar kahvelerini ve hazırlama yöntemlerini jürinin beğenisine sunacak.