Türkiye’deki okula dönüş satışlarını bir infografikle özetleyen GoDaddy, online pazarlamacı ve perakendecilerin müşterilerine bulundukları yerde erişebilmeleri için mobil olması gerektiğini vurgulayarak, bunun okula dönüş döneminde satışlarını artırmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.
Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, online pazarlamacılar ve perakendeciler için okula dönüş alışverişine dair içgörüler paylaştı. Geçtiğimiz yıl, aralarında İstanbul Kırtasiyeler Odası Başkanının da bulunduğu yetkililer, ebeveynleri öğretmenlerden liste almadan önce okul alışverişine başlamamaları konusunda uyardı. Bundan dolayı okul alışverişleri Ekim sonuna kadar uzadı ve bu yıl da benzer bir trend bekleniyor. Online pazarlamacılar ve perakendeciler, mobilin gücünün sunduğu avantajlardan faydalanarak okul alışverişi dönemini en iyi şekilde değerlendirebilir, satışlarını artırabilirler.
GoDaddy EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yıl, okul alışverişi dönemi bayram sonrasına denk geldi ve her ikisi de hane harcamalarının oldukça arttığı dönemler. Bundan yola çıkarak, ebeveynlerin bu yılki okul alışverişi döneminde daha dikkatli harcama yapacaklarını öngörüyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak, online pazarlamacıların ve perakendecilerin kampanyalara ve indirimlere odaklanarak bu dönemi en iyi şekilde değerlendirebileceğini öngörüyoruz. İnfografik çalışmamızda görüldüğü gibi mobil, tüketicilerin satın alma kararlarında önemli rol oynuyor. Bu nedenle işletmelerin satışlarını artırma fırsatını yakalamaları için online olmaları gerekiyor. İşletmeler, GoDaddy’nin kullanımı kolay, kişiselleştirilebilir Web Sitesi Mimarı ile bir saatten kısa sürede profesyonel görünümlü, SEO uyumlu bir web sitesi oluşturarak online dünyaya adım atabilirler.”
Mobil, okula dönüş dönemindeki satın alma kararlarında önemli rol oynuyor
2016 yılında tüketicilerin yüzde 50’si internet üzerinden araştırma yaptıktan sonra fiziksel mağazadan alışveriş yaptı. Diğer yandan, tüketicilerin yüzde 67’si ise önce fiziksel mağazaları gezip, satın alma işlemlerini online ortamda gerçekleştirdi. Influencer pazarlama platformu The Shelf’in verilerine göre mobil, alışveriş yapanların en düşük fiyatları araştırmasında da önemli rol oynadı; tüketicilerin 2/3’ü fiziksel mağazaları gezdikleri sırada bir yandan mobil telefonlarında fiyat karşılaştırması yaptı. Türkiye’deki işletmelerin mobilin yükselmeye devam ettiğini ve daha da büyüme potansiyeline sahip olduğunu unutmamaları gerekiyor; Marketing Türkiye’nin son araştırmasına göre okul alışverişlerinin yüzde 5’i online yapılıyor. Online ve mobil olan, buna paralel olarak görünürlüğü de artan küçük işletmelerin sayısı çoğaldıkça, bu işletmelerin sunduğu ürün ve hizmetleri arayan tüketicilerin onlara daha rahat ulaşması, online alışverişin de yükselmesine yardımcı olacaktır.
GoDaddy’nin yeni Web Sitesi Mimarı ile küçük işletmeler bir saatten kısa sürede profesyonel bir web sitesi kurabiliyor. Bu ürün, hem masaüstü, hem de mobilde iyi görünecek şekilde tasarlandı. Küçük işletmeler, web sitelerini kurarken anlık olarak her iki platformda da önizleme yapabilir, hatta web sitelerini direkt akıllı telefonları üzerinden kurabilir. Profesyonel görseller, swipe-to-style arayüzü, istediğiniz gibi karıştırıp kullanabileceğiniz bölümler ve hata payı bırakmayan stiller ile Web Sitesi Mimarı hem Facebook gibi sosyal medya platformları ile entegre oluyor, hem de web sitenizi Google gibi arama motorları için otomatik optimize ederek arayanların sizi bulabilmesini sağlıyor. Web Sitesi Mimarı aynı zamanda yerleşik e-posta pazarlama aracına da sahip. Bu araç da işletmelerin müşteri listeleri oluşturmalarına ve onlarla yıl boyunca iletişimde kalmalarına yardımcı oluyor.