Lely’nin Türkiye’de süt sığırcılığını geliştirmek adına, 500 ve üzeri süt sığırına sahip çiftliklere yönelik başlattığı proje kapsamında Trakya’da ilk çiftlik ziyaretleri gerçekleşti. Lely International Çiftlik Yönetimi Desteği Uzmanı Frank van der Staak’ın uluslararası tecrübesini aktardığı projeye dahil olan çiftlikler analiz edildikten sonra sunulan yeni yol haritalarıyla verimlilik ve karlılığı artırma fırsatını yakalıyor.
Lely’nin pilot uygulamasını Türkiye’deki 500 ve üzeri süt sığırına sahip çiftliklerin yaklaşık yüzde 20’sinin bulunduğu Trakya’da gerçekleştirdiği proje kapsamında ilk çiftlik ziyaretleri gerçekleşti. Türkiye’de süt sığırcılığını geliştirmek amacıyla hayata geçen projenin uygulaması için Hollanda’dan gelen Çiftlik Yönetimi Desteği Uzmanı Frank van der Staak, 10 yıllık uluslararası tecrübesini Trakya’daki çiftliklere aktarıyor. Çiftlikleri; süt verimliliği, kârlılık, hayvan sağlığı, çiftlik yerleşimi, personel yönetimi ve yemleme gibi konularda analiz eden Staak, çiftlik sahiplerine çözümlerle birlikte yeni yol haritaları sunarak, verimlilik ve karlılığı artırma fırsatını veriyor.
“Teknolojiye yatırımla süt üretiminde üst sıralara çıkılabilir”
Türkiye’de hayvan sayısının çok sayıda ülkeye kıyasla daha fazla olduğunu ve bunun ekonomik bir avantaja çevrilebileceğini ifade eden Frank van der Staak, doğru uygulamalarla ve teknolojiye yatırım yaparak dünya süt üretiminde ülkemizin daha üst sıralara çıkabileceğine dikkat çekti.
Çiftçilerin modern uygulamalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve bu alanda bilinçlenmesiyle sektörün gelişeceğini ifade eden Staak, “Türkiye'de süt sığırcılığı sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelerde verimliğinin ve süt kalitesinin artırılması, hayvan sağlığının iyileştirilmesi gibi konulara katkıda bulunmak için buradayız. 60’tan fazla ülkede yirmi yılı aşkın süre hizmet vererek elde ettiğimiz bilgi birikimini ve saha tecrübesini Türk çifçilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
“İleride Lely ile uzun vadede çalışmayı ümit ediyoruz”
İlk ziyaretini Lüleburgaz Deveçatağı köyünde bulunan Rumeli Hayvancılık İşletmesi’ne gerçekleştiren Frank van der Staak, Türkiye’de ve özel olarak Trakya Bölgesi’nde sektörün ve çiftliklerin yapılanması konularıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunarak, çiftliğin tüm bölümlerini inceledi. Yapılan incelemeler kapsamında mevcut verileri değerlendiren Staak, çiftlik sahibi Sinan Kolat’a geliştirilmesi gereken konular çerçevesinde bilgiler aktardı.
Rumeli Hayvancılık İşletmesi’nin sahibi Sinan Kolat; Lely’nin çiftliklerini ziyaret ederek, deneyimlerini ve aynı zamanda önerilerini paylaşmalarından dolayı çok mutlu olduklarını söyleyerek, ileride Lely ile uzun vadede çalışmayı ümit ettiklerini ifade etti. Birçok kişinin aksini tavsiye etmesine rağmen,2013 yılında 540 büyükbaş hayvanla çiftliğini kurduğunu ve hayvan sayısını 777’ye kadar çıkardığını aktaran Sinan Kolat, çok yol kat ettiklerini ve büyümeye devam ederek, Trakya ve Türkiye’nin en iyi çiftliği olmak istediklerini aktardı.