GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başnaı Serhat Akpınar başkanlığında, GAÜ Uluslararası Havacılık Akademisi İstanbul Merter yerleşkesinde gerçekleştirdiği toplantıda, havacılık alanında önemli kararlar aldı. Gerçekleşen toplantı bünyesinde GAÜ bünyesinde kurulacak olan “Hava Taxi” işletmesi için start verildi.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan GAÜ Havacılık Yüksekokulu Müdürü, Kaptan Pilot Mehmet Muhtaroğulları, GAÜ bünyesinde hava taxi işletmesi için start verdiklerini belirterek, bünyelerine; bir adet busines jet ve 19 koltuk kapasiteli jet uçağı alımıyla ilgili işlemlerin başlatıldığını ifade etti. En kısa zamanda Kıbrıs, Türkiye ve daha sonra da üçüncü ülkelere de uçuşlar yapılabilecek şekilde çalışmaların başladığını belirten Muhtaroğlları, “KKTC halkının beklediği kendi bayrağımızı taşıyacağı bir hava yolu için de çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.
Muhtaroğullari açıklamasının devamında ise şunları söyledi;
“Girne Amerikan Üniversitesi, havacılık dalında her gün yeni adımlar atmaktadır. Bu yıl havacılık bölümündeki öğrenci sayısının artması ve özellikle pilotaj bölümündeki öğrenci sayısındaki artış sebebiyle, GAÜ filosundaki uçak sayısını artırmak için iki adet DA 40 model ve bir adet DA42 çift motor uçağın alımı için karar almıştır. Son zamanlarda havayolu şirketlerindeki pilot ihtiyacı nedeniyle Türkiye’de ki havacılık okulları kadrolarını genişletirken, KKTC 'de bir ilki başaran GAÜ Havacılık Yüksek Okulu olarak bizlerde kadromuzu ve eğitim uçak sayımızı artırmak için kararımızı aldık ve yolumuza hızla devam etmekteyiz” dedi.