Hükümet turizmde gelişmeyi sağlamak için yeni yönetim yapısını ilan etti
Katar, turizm sektörü beş yıllık kalkınma planı olan 2030 Ulusal Turizm Sektörü Stratejisi Yeni Fazını başlattığını duyurdu. Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Khalifa Al Thani, bu yıl Doha’nın ev sahipliği yaptığı UNWTO'nun Dünya Turizm Günü kutlamasında cesur ve dönüştürücü planı açıkladı.
Yeni Faz, Katar'ın turizm bölgesi olarak öne çıkarması gereken özelliklerini belirlerken bu vizyonu hayata geçiren ürün, hizmet ve deneyimlerin geliştirilmesine kılavuzluk ediyor. Başbakan, sektörün gelişimi ve büyümesi için önümüzdeki aylarda, kilit paydaşların ve kolaylaştırıcıların gayretlerini turizmin netlik, yön ve momentumunu sağlayacak şekilde entegre edebilecek yeni bir Ulusal Turizm Konseyi çevresinde sektör yönetiminin yeniden düzenleneceğini duyurdu.
Yeni Faz, Katar turizm deneyimini belirleyen ürün ve hizmetlerin geliştirmesi için net bir yol haritası çiziyor. Katar Turizm Otoritesi Turizm Geliştirme Müdürü Hasan Al İbrahim, "Kamu ve özel sektör ortaklarımızla birlikte, 2014 yılından beri ülkenin mevcut kültür ve tabiat varlıklarını daha da geliştirmek için turizm sektörüne dayandırılan sağlam temeller üzerine en etkili yöntemleri araştırdık. Yeni Faz, Katar’ı otantiğin modernle, çölün denizle buluştuğu ve insanlara kültür, spor, iş dünyası ve aile eğlencesinde benzersiz deneyimler sunan bir keşif noktası olarak konumlandırıyor.”
Al İbrahim, Yeni Faz’ın bu konumlamanın önümüzdeki beş yıl içinde nasıl hayata geçeceğini açıklayan bir destinasyon planı sunduğunu da ekledi. Al İbrahim, “Bu plan ülke çapında altı coğrafi bölgeyi, bölgenin coğrafi özelliklerine ve doğal varlıklarına bağlı turistik temalara göre ayıracak. Yerel ve uluslararası yatırımcıların, belirlenen temaya uygun olarak her coğrafi bölgede turizm ürün ve hizmetleri geliştirmesi teşvik edilecek. Yeni Fazda sunulan fırsatlar sınırsızdır. Uzmanlar, yatırımcılar ve Katar halkı, Katar'ın geleceğinin inşasının bir parçası olma şansına sahipler "dedi.
Yeni Faz, turizm ürünlerinin geliştirilmesine ek olarak, ülkenin yıl boyunca turizm festivalleri ve etkinlik takvimini genişletme ve Katar'ın turizm promosyon büroları ağını genişleterek küresel artış yaratma planını da ayrıntılarıyla anlatıyor.
Turizmin gelişiminde kilit rol ziyaretçi deneyimi olacak
Katar ziyaretçilerine en iyi deneyimi sunmak, Yeni Faz’ın kilit noktasını oluşturuyor. Strateji, ziyaretçinin yolculuğunun her noktasında olumlu deneyimler elde etmesi için tasarlanmış planları belirliyor. Katar sakinleri ve konukları arasındaki etkileşimleri ve paylaşılan deneyimleri kolaylaştıracak programların yanı sıra, ilgili tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarında turizm deneyim birimlerinin oluşturulması, bu organizasyonların hizmetlerinin dikkate değer bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak için sürekli olarak geliştirilmesini sağlamayı amaçlıyor.
Önümüzdeki beş yıl, Katar, ziyaretçilerinin yolculuklarını kolaylaştıracak fiziksel ve dijital altyapının kurulmasını sağlamak için yoğun çabalara tanık olacak. Buna ek olarak, turizm sektörü bünyesinde tüm devlet ve özel sektör çalışanlarına yönelik eğitim programları geliştirilecek.
Entegrasyonu artırmak ve kalkınmayı sağlamak için yeni bir yönetişim yapısı kurmak
Katar yönetimi, Yeni Fazın hedeflerini gerçekleştirmek için turizm sektörünün kilit üyeleri ve paydaşlarının çalışmalarını koordine etmesi, birleştirmesi ve belirlemesi için yeni bir yönetişim yapısı ilan etti. Yeni yapıda, Katar Turizm Otoritesi Ulusal Turizm Konseyi olarak görev yapacak ve Başbakan Şeyh Abdullah bin Nasır bin Khalifa Al Thani'nin başkanlık ettiği üst düzey temsilcilerden oluşan bir Kurul'a rapor verecek. Kurul, sektörün genel gelişimine rehberlik edecek, turizm sektörünün performansını izleyecek ve sektörler arası işbirliği sağlayacak.
Ulusal Turizm Konseyi Kurulu, ayrıca, büyük ölçekli turizm ürünleri ve deneyimleri geliştirmesi, destinasyonun uluslararası düzeyde tanıtılması ve mevcut paydaşların alt sektördeki iş etkinliklerine yönelik çalışmalarının güçlendirilmesi ile görevlendirilecek olan üç yeni kuruluşu denetleyecek.
Konuyla ilgili Al Ibrahim, "Turizm sektörü, başarısı pek çok yan sektöre bağlı olduğu için benzersiz bir sektördür. Yakın koordinasyonun önemini kabul ederek, Katar hükümeti sektörü güçlendirecek ve daha fazla sonuç elde etmek için birlikte çalışmamıza yardımcı olacak yeni bir yönetişim yapısını onaylamıştır. Bu yeni yapı aynı zamanda, özel sektörün önemli katılımı ve liderliği ile ilerlemelerini sağlarken, ürün geliştirme, uluslararası tanıtım ve iş etkinlikleri alt sektörünün geliştirilmesi işlevlerini de genişletmemize yardımcı oluyor" dedi.
Yeni Politika ve yapılar sayesinde Yeni Faz, turizm işletmelerinde düzenleyici bir çerçeve oluşturmak, sektörde iş yapma kolaylığını artırmak ve ziyaretçi erişimini artırmak için ilave vize kolaylaştırması gibi önemli sektörel olanakların daha da geliştirilmesini amaçlamaktadır.
Beş yıllık hedefler
Yeni Faz, 2013 yılında ülkenin ağırladığı ziyaretçi sayısını iki katına çıkararak  2023’de  yılda 5,6 milyon ziyaretçiyi cezbetmeyi amaçlıyor. Ayrıca, artan talep ve ülkenin konaklama çeşitlendirmesi yoluyla tüm otel işletmelerinde% 72'lik bir doluluk oranına ulaşmayı hedefliyor.
2023 yılına kadar stratejinin 2016'da Katar GSYIH’sına 19.8 milyar Katar Riyali olan katkının 2023’de 41.3 milyar Katar Riyaline çıkması, 2016 ‘da GSYİH'ya% 3.5'lik bir katkıda bulunan turizm kaleminin 2023’de %3.8’lik bir katkı sağlaması hedefleniyor.