Avustralya Sidney Havalimanı’nda bir uçaktaki kıyma makinesinde yakalanan bomba düzeneği, kargo terminallerini alarma geçirdi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda incelemelerde bulunan ABD ve İngiliz güvenlik ekipleri, yetkililerden birçok istekte bulundu.

 Sidney Havalimanı’nda geçen Temmuz’da bir uçağın kargo bölümünde yakalanan bomba düzeneği, ABD ve İngiltere’yi harekete geçirdi. İki ülkenin güvenlik birimleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede denetim gerçekleştirdi. Yabancı ekipler, Atatürk Havalimanı Kargo Terminali’nde 3 hafta önce yaptıkları denetimlerin ardından hazırladıkları raporu ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk Hava Yolları (THY) ve havalimanı işletmecisi TAV başta olmak üzere emniyet ve özel güvenlik birimleri ile kargo şirketlerine göndererek gerekli ilave tedbirlerin alınmasını istedi.

 ABD ve İngiltere; hazırladığı raporda öncelikle Atatürk Havalimanı Kargo Terminali’ndeki güvenlik tedbirlerinin daha da artırılmasını istedi. Talepler arasında ayrıca bagaj kontrolü için kullanılan klasik x-ray cihazları yerine akıllı yani tomografi tabanlı 3 boyutlu x ray cihazlarının alınmasını talep etti. Terminaldeki güvenlik personeli sayısının artırılması istenirken, K9 bomba köpeklerinin sayısı da yetersiz bulundu.

 Bu arada THY de, ABD ve İngiltere’nin hazırladığı rapor nedeniyle Acil Aksiyon Planı hazırladı. Tomografi cihazı almak amacıyla harekete geçen THY Yönetimi, tespit edilen eksiklerinin biran önce giderilmesi için yoğun bir çalışma başlattı.

 CİHAZ YOLCU TERMİNALİNDE KULLANILIYOR

 ABD ve İngiltere’nin alınmasını istediği tomografi cihazı, Atatürk Havalimanı yolcu terminallerinde kullanılıyor. Ancak Kargo Terminali’ne konulması talep edilen cihazların ise son teknolojik altyapıya sahip olması isteniyor. Tomografi tabanlı x-ray cihazları; tarama yaptığı nesnelerin görüntüsünü 3 boyutlu şekilde ekrana yansıtıyor. Cihazdaki sistem, güvenlik görevlilerine dokunmatik ekranıyla bagaj ve kargonun görüntüsünü, her türlü çevirme, döndürme, yaklaştırma, belirli nesneleri ayırma ve nesnenin içindeymiş gibi inceleme imkanı sağlıyor.