7 Haziran 2015 seçimlerinden önceki günleri hatırlarsınız. İktidarın yaklaşan seçimlerde oy alabilmek için her türlü çılgın, yarı çılgın, mega ve asrın projelerini tanıttığı günler… HDP’nin barajı geçeceğinin netleştiği, bu nedenle iktidarın tam saha pres “400 vekil” alabilmek için her türlü propaganda yoluna başvurduğu günler.
Seçimden 10 gün önce şatafatlı bir tören düzenlendi. Sahnede, “dönemin” Başbakanı Ahmet Davutoğlu, sahnenin arka zeminine işlenmiş Türk bayraklı bir uçak grafiğinin önünde gururla konuşuyordu. Törenin düzenlendiği 27 Mayıs gününe atıfta bulunarak şu sözleri sarf ediyordu:
“Bugün tarihi bir gün. Biz durdurulamayacak bir iradenin sözcüleriyiz. Bizi durdurmak isteyenler 27 Mayıs gibi darbelerle hedefe ulaşabileceklerini zannetti.”
Akabinde, müjdeyi veriyordu. Konuşma yaptığı kürsünün arkasındaki Türkiye’nin ilk milli uçak projesini gururla tanıtmaya başlıyordu: TRJET! Milli bölgesel yolcu uçağının 4 yıl içinde (yani 2919) göklerde olacağını, hatta ilk seferini memleketi Konya ile o dönem yeni açılan Yüksekova Havalimanı arasında yapacağını söylüyordu.
7 Haziran öncesinde, özellikle Anadolu’daki seçmenleri oldukça heyecanlandıracak bir projeydi. Tabi heyecanın daha büyüğü, yandaş medyadaydı. 28 Mayıs 2015 tarihli malum medyanın başlıkları şöyleydi: “Göklerde bir Türk”, “İşte TürkJet”, “Göklerde milli gurur”, “Göklere Türk mührü.”
Bu törenin üzerinden 2,5 yıl geçti. “Yerli ve milli” diye lanse edilen uçağın üretimine dair hiçbir hareket yoktu. Öyle ya, 2019’daki sefere ne kalmıştı ki? Projenin, sessiz sedasız rafa kaldırıldığını öğrendik dün. Tanıtıldığındaki gibi manşetlerden değil elbette, ekonomi sayfalarının dibinde. Uçağın aslında Alman Dornier olduğu, Türkiye’de modernize edilerek üretilmesinin de maliyetli olduğu ortaya çıkmış. Savunma Sanayii Müsteşarlığı da projeyi resmen sonlandırmış.
Morali bozmamak lazım. Uçağı yapamamış olabiliriz ama uçak gemimiz, uzay gemimiz çok yakında seçim meydanlarında!
Bülent Mumay